54- lijk voedsel te velde, vooral nu de proeven met geconserveerd Au stralisch vleesch gunstige resultaten opleverden; dit vleescb vrordt thans geregeld aangeschaft bij de //Melbourne meat preservation com pany", welke maatschappij boven vroegere leveranciers in de berei ding blijkt uit te munten. De levensmiddelen voor de troepen te Atjeh worden overigens meerendeels uit Penang aangevoerd en ge leverd (bij contract) door een handelaar te Riouw, die zijne verplich tingen over 't geheel voldoende nakomt; de toevoer van melk en versche eieren voor de zieken vorderde echter nadere voorziening; onlangs is het noodige verricht voor de uitzending van melk uit Nederland en men verwacht dat die in het gebruik bijzonder goed zal voldoen. Tevens worden een aantal artikelen als: wijn, boter, gedroogde en ingelegde groenten rechtstreeks door het Gouvernement aangevoerd kosten noch moeite worden ontzien om, ook in 't belang der ge zondheid, afwisseling in de voeding der troepen te brengen. Ten einde de expeditionaire troepen ook van versch brood te voorzien, werd met den meergenoemden handelaar uit Riouw een contract aan gegaan (September 1874); vele bezwaren bij de oprichting der bak kerijen ondervonden, niet het minst de overstroomingen iu den aan vang van December 1874, waren echter oorzaak, dat eerst in Pebruari 1875 de geregelde distributie van brood kon aanvangen. ZieJcen-verplegingenzVoor de verpleging van convalescente mi litairen werdeven als reeds sedert een zestal jaren, op ruime schaal gebruik gemaakt van het herstellingsoord Kampong Makassar, tusschen Batavia en Buitenzorg. Voor 1875 is het contract te dier zake op de bestaande voorwaarden weder vernieuwd. Te Padang bleef de inrichting voor buitengewone zieken-verpleging gehandhaafd. Bovendien werd, ten behoeve van de vele zieken en convalescenten onzer krijgsmacht te Atjeh, te Batoe-toelis (Buitenzorg) op een daartoe gehuurd erf een temporair hospitaal voor 250 lijders gebouwd. Tot hetzelfde doel werden ook de convalescenten-gestichten te Malang en te Oenarang tijdelijk uitgebreidhiertoe werd te Ma- lang onder anderen gebruik gemaakt van het welwillend aanbod van den regent te dier plaatse, die een hem toebehoorend huis, zonder vergoeding, ter verpleging van officiereu afstond. Te Oenarang werd de vereischte localiteit verkregen door inhuur van het logement. Daar voor sommige lijders een koeler klimaat dan dat van Bui tenzorg noodig geoordeeld werdbesloot de Regeering ook eenige

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 61