643 log zou kunnen komenterwijl Frankrijk en Europa slechts over eene onvolkomen kennis aangaande den inwendigen toestand van Duitschland beschikken. Duitschland is een arm land, werwaarts men niet emigreert om verbetering van levenslot te gaan zoeken. De vreemdeling van den minderen stand baart in Duitschland verwonde ring door zijne aanwezigheid. Daarentegen bezit de Duitscher eene buitengewone geschiktheid en eene natuurlijke neiging om zich naar de meest verschillende landen der wereld te begeven. Het Duitsche vaderland kan op ver na al zijne zonen niet voeden, hetgeen voor een groot aantal van deze eene gereede aanleiding is om zich elders te gaan vestigen. Overal telt Duitschland daardoor zijne natuurlijke vertegenwoordigers, die voor het legerbestuur in Duitschland eene levende bron van gestadige informatie vormen. Eene schaduwzijde van de overigens bewonderenswaardige bekend heid van den Duitschen Generalen Staf met al hetgeen in den vreem de voorvalt is, dat de Duitsche leger-aanvoerders dientengevolge som tijds eene overdreven voorzichtigheid in acht nemen. Zoo is de ge neraal Von Moltke, in plaats van na de kapitulatie van Sedan on middellijk aan te rukken op Parijs, zich, in weerwil dat Frankrijk op dat oogenblik geen strijdbaar leger meer bezat, even langzaam blijven voortbewegen, alsof hij op zijne hoede had te zijn tegen eene vijandelijke krijgsmacht van vele honderdduizenden manschappen. Op die wijze wordt de wetenschappelijke wijze van oorlog voeren eene belemmering in plaats van een hulpmiddel, en ontstaat het gevaar, dat men bij het mogelijk ontbreken van stellige wetenschap eensklaps het hoofd verliezen, en in het geheel niet meer weten zal, hoe te handelen. Signalen. Volgens de Oesterr.-TJng.-Mil.-Blatter zijn er in de maand Juli te Berlijn proeven genomen met het overbrengen van electrische signalen op groote afstanden. Het eerste denkbeeld dier proefnemingen is van den beambte der Fransche telegrafieden Heer Léard, en het is door de Duitsche ingenieurs op de volgende wijze toegepast. Door middel van een parabolischen spiegel werpt men een bundel electrische lichtstralen op een grooten afstand en vormt zoo een tegen den hemel uitkomend verlicht vlak, dat men door eene draaiing van den spiegel kan verplaatsen, zoodat men kan corres- pondeeren met een waarnemer, die achter een rij heuvelen geplaatst

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 622