644 is. Plaatst men nu niet-doorschijnende voorwerpen in den lichtbun del, dan bekomt men op het verlichte vlak donkere teekeningen, die men tot op 30 a 40 kilometers afstand nauwkeurig kan waarnemen de proeven zijn genomen van boven van de zuil der Overwinning en van den toren van het kasteel Tegel, ten noorden van Berlijn gelegen; zij hebben goede resultaten gegeven. Deze nieuwe wijze van seinen zal groote diensten kunnen bewijzen, en inzonderheid aan eeti ingesloten leger vergunnen, door gebruikmaking van afgesproken cijferschrift, vrij te correspondeeren met hen, die zich buiten het insluitingsleger bevinden, zoolang het verlichtings-toestel niet buiten werking is gesteld; en daar dit toestel meestal op een veilige plaats zal opgesteld worden, is het gevaar daarvoor niet heel groot. Hetzelfde tijdschrift maakt melding van proeven met vuursignalen, die gelegenheid geven tot het onderhouden van eene telegrafische gemeenschap. Idet toestel is zoo eenvoudig, dat het gebruik er van geen ernstig bezwaar kan opleveren. De hoogte is ongeveer een meter. Het bestaat uit een luchtpomp met twee afdeelingen, een luchtkamer, een reservoir voor petroleum en een reservoir voor wijn geest. Twee krukken werken op de zuigers der afdeelingen van de lucht pomp; door de werking der zuigers wordt de lucht beurtelings in de afdeelingen der luchtpomp gezogen en teruggedrongen in de lucht kamer. Deze heeft van boven twee openingen. Aan de eerste daar van is een buis, waardoor de lucht in het petroleum-reservoir kan komen en een drukking op het vocht kan uitoefenen. Dit vloeit dan door een monding en stijgt op in een tweede buis tusschen den wand van deze en den wand van een derde buis, concentrisch met de tweede. Deze derde buis komt precies uit op den tweeden mond der luchtkamer. Deze tweede en derde buis loopen elk uit in een bek, die geopend en gesloten kan worden met een schuifje, dat zich horizontaal bewegen kan om de as van den cilinder. De bekken dier beide pijpen zijn omgeven van een pit, die in den wijngeest hangt en dien men kan aansteken; zij komen dus uit in het midden van dezelfde vlam. De werking van dit toestel is zeer eenvoudig. Men brengt de krukken in beweging, de lucht wordt in de luchtkamer gedrongen en dringt door de derde buis. Te gelijkertijd doet de drukking der lucht de petroleum in de tweede buis opstijgen. Als de schuif open is, vormen de petroleum en de lucht, zich samen vermengende, een

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 623