G45 schoof van verscheidene meters hoogte, die, door de pit ontstoken, een lichtende kolom vormt. Naarmate de schuif langer of korter tijd openblijft, krijgt men een langer of korter lichtzuil. Die licht- zuilen van verschillende lengte vormen de elementen voor een alpha bet, overeenkomende met dat voor de telegrafie van Morse. Deze soort van vuren kan groote diensten bewijzen op zee, en men zegt dat de oorlogschepen van de Duitsche marine in de laatste tijden met dergelijke toestellen voorzien zijn. In 't zelfde tijdschrift wordt nog medegedeeld, dat in Duitschland drie onderaardsche telegraaflijnen zijn aangelegd, waarvan de eene van Halle naar Berlijn loopt en de beide andereu gaan van Berlijn naar Potsdam. De eerste vormt het uitgangspunt voor verscheidene belangrijke lijnen, die naar het zuiden en westen van Duitschland gaan. De beide anderen moeten verlengd worden naar Keulen en Hannover. Over het bruineren van ijzer. De tegenwoordig nog bijna uit sluitend gevolgde bruiueermethoden komen doorgaans neer op de vor ming van eene kunstmatige roestlaag, en vorderen allen zonder uit zondering eene tamelijk langdurige behandeling van de te bruineren voorwerpen. Een aan het technisch en administratief Militair-Comité te Wee- neu onlangs vertoond gebruineerd machinedeel was op 't uiterlijk ge heel verschillend van de gebruineerde voorwerpen, volgens de tot nu toe bekende methoden behandeldhet was zwart met een als graphier, blinkend oppervlak, de deklaag had zich goed aan het ijzer vast ge hecht, en werd door de behandeling met metalen krasborstels niet beschadigd. Het bruineersel bestond volgens chemisch onderzoek uit ijzeroxyde- oxydul. Men kan deze verbinding op verschillende wijzen op het ijzer-op pervlak aanbrengen. Ten eerste, door het oppervlak met lijnolie te bestrijken en dan te verwarmen, waarbij, naar het schijnt, naast afgescheiden koolstof als eigenlijke bruineerlaag ijzeroxyrle-oxydul wordt gevormd. Voor werpen, die moeielijk te verwarmen zijn, kan men volgens Thirault's methode bruineren, door op het ijzer eene homogeene laag roest (ijzer- oxyde-hydraat) te doen ontstaan en deze door indompeling in heet water {80° tot 100°) in ijzer oxyde-oxydul om te zetten. Volgens

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 624