64/6 genomen proeven kan men deze bruineermethode bespoedigen, door de ijzeren voorwerpen in eene zure oplossing van ijzerchloride te dompelen en daarin eenigen tijd te laten; er wordt dan eene zwarte deklaag van ijzeroxyde-oxydul gevormd, die zich bij het indom pelen in heet water aan het ijzer vasthecht, en, na het afdrogen, met lijnolie of was kan worden ingewreven. De vorming der ijzeroxyde-oxydullaag heeft in dit geval plaats onder den reduceerenden invloed van het ijzer op het ijzeroxyde eu zijn zout: 4 Ee2 O 3 +- Fe 3 Ee3 Ot. De voordeelen dezer bruineermethode (men kan ze magneetijzer steen- of hamerslag-bruineering noemen) bestaan daarin, dat de be handeling spoedig is afgeloopen, en dat het bruineersel zich gunstiger verhoudt tot het beschermde ijzer dan het ijzeroxyde-bruineersel- Proeven, iu het klein genomen, doen echter zien, dat ook bij deze nieuwe bruinering het ijzer onder ongunstige omstandigheden iets roest; die roest kan echter door krasborstels gemakkelijk worden verwijderd, zonder dat het bruineersel hieronder lijdt. Een roesten van het ijzer onder het bruineersel, zooals bij de oude bruineer methode dikwijls voorkomt, waarbij het bruineersel opbladdert en afvalt, is bij de hamerslag-bruineermethode nog niet waargenomen. Ten slotte wordt tot het verkrijgen eener zeer schoone, glanzend blauw-zwarte, duurzame roestlaag op ijzer het gebruik van zwavel zuur koperoxyde aanbevolen, hetwelk, voor zooverre bekend is, voor dit doel nog niet is aangewend. De goed gezuiverde ijzerdeelen worden eenige minuten lang ge hangen iu eene oplossing van kopervitriool, waardoor zich eene dun ne laag koper op het oppervlak afzet; houdt men de met water afgespoelde voorwerpen daarna eenige minuten in eene met zoutzuur zwak aangezuurde oplossing van onderzwaveligzure soda, dan krijgen ze een blauw zwart oppervlak, dat tegen den invloed van lucht en water bestand is. Het zwarte oppervlak kan onmiddellijk met water afgespoeld, met lappen of vloeipapier afgedroogd eu met hout wor den gepolijsthet heeft een staalblauwen glans, hecht zeer goed aan het ijzer, vordert zelden het gebruik van den krasborstel en beschermt'zeer voldoende tegen het roesten. (Dinglefs Pol. Journal 1876, Band 221, Heft I.)

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 625