55 onderofficieren en manschappen ter verpleging te doen opnemen in het particulier gezondheids-etablissement te Sindanglaja (Preanger re gentschappen) waartoe aldaar 6 plaatsen in de 2de klasse en 18 in de 3de werden opengesteld. Deze maatregel, aanvankelijk ge durende zes maanden toegepast, is sedert (November 1874) vooreen gelijk tijdvak verlengd. Evacuatie naar de Padangsche Bovenlanden (Eort de Koek en Pa- jakombo) is niet aanbevelenswaardig geoordeeld, wegens het moeielijk transport en de behoefte aan op te richten tusschen-stations, waardoor alléén de begeleiding reeds te veel geneeskundig personeel zou vor deren. De afstand tusschen Padang en Eort de Koek bedraagt alleen 5 étappes, terwijl het voor buiklijders meer geschikte Pajakombo nog 21 palen verder is gelegen. Het denkbeeld om te Atjeh ziekenschepen te stationeeren, opdat licht gewonden en min ernstige zieken daar verpleegd en niet naar Padang of Java zouden behoeven gezonden te worden, werd wel overwogen, ook in de meening dat het verblijf op zee voor vele gestellen heilzaam zou kunnen werkenmaar het vond bij den geneeskundigen dienst geen bijvalde betrokken chefs zagen daarin tal van bezwaren en betrekkelijk weinig nut. Het gezondheids-etablissement te Gadok (afdeeling Buitenzorg) dat, ten gevolge van het overlijden van den directeur-geneesheer, in het laatst van 1874 gesloten moest worden, werd in April 1875 weder geopend. Ambulance-voorwerpen. Ook bij de 2de expeditie tegen Atjeh vol deden de brancard-hangmatten, model Becking, uitstekend; aan zeer groote lichtheid paren zij voldoende stevigheid. De veldbed-brancards, door denzelfden hoofdofficier ontworpen, heb ben eveneens zeer goed voldaan in hare dubbele bestemming als veldbed en transportmiddel. Omtrent de raderbaar (lechophoor)model de Mooy, wordt bericht, dat deze zeer bruikbaar is op gebaande wegen, maar niet bij marschen door mul zand, door sawahs of langs smalle boschpaden. De por- tatieve brancards van denzelfden ontwerper worden voor Indië bepaald afgekeurd, omdat de koelies niet gewoon zijn draagzeelen te ge bruiken. De ziekensloep, model Marinkelle, heeft gedurende de 2de expeditie tegen Atjeh uitnemende diensten bewezen.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 62