56 Ook de ziekenschepen hebben zeer goed voldaan. Een zeilschip verdient echter de voorkeur boven een stoomschip, daar het eerste meerdere ruimte aanbiedt. Als transport-ziekenschip is evenwel aan een stoomschip de voorkeur te geven. De houten hospitaal-barakken, door den kolonel-ingenieur Ermeling ontworpen, zijn tijders de expeditie alleszins doelmatig bevonden. De inrichting der slaapplaatsen, van gespannen zeildoek, bleek zeer deugdelijkvooral ook omdat daardoor geen gebruik behoefde gemaakt te worden van stroozakkenwier reiniging en vulling aanhoudend veel werk verschaft, wat te velde moet vermeden worden. Ondersteuning van hulpbehoevende militairenRoode Kruis, enz. Ook gedurende het jaar 1874 heeft het te Batavia gevestigde Cen traal Comité voor Nederlandsch-Indië van de vereeniging //het Boode Kruis" in alle opzichten aan zijne lofwaardige roeping ten volle be antwoord. Bijzondere mededeelingen dienaangaande liggen buiten het bestek van dit verslag, te eerder nu daarvan een afzonderlijk overzicht in druk verscheen. Van het Centraal Comité in Nederland werd eene som van 10,000 en van het hoofdbestuur van het Boode Kruis in Duitschland f 7000 voor de behoeften in Indië ontvangen. Bo vendien ontbrak het niet aan bijzondere zorgen voor de gewonde strijders en de nagelaten betrekkingen der overledenen. Aanzienlijke giften werdenzoo in Nederland als in Indië, voor hen bijeengebracht, en het is algemeen bekend hoe men zich heeft beijverd om bovendien tot verzachting van het lot van enkelen, die op eene buitengewoon treurige wijze verminkt warenmede te werken (o. a. door de op richting van het Boghair-fonds). Te Soerabaja werd een Atjehfonds opgericht, speciaal ter verzorging der nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden die deel uitmaakten van het garnizoen dier kustplaats. Te dezer plaatse verdient ten slotte nog vermelding het Koninklijk besluit van 20 Januari 1875, no. 1, waarbij werd bepaald, dat aan hen, die door den dood van voor den vijand gesneuvelde betrek kingen geldelijken onderstand verliezen, ten laste der Indische be grooting eene gratificatie zal worden uitgekeerddaartoe werd op die begrooting voor 1875 f 10,000 uitgetrokken. Topografische dienst. De toevoeging eener expeditionaire opne mingsbrigade aan de tweede expeditie tegen Atjeh was ook nog in 1874 oorzaak, dat de werkzaamheden der verkenning van Java in-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 63