*1 KORT OVERZICHT van de Krijgsverrichtingen in Atjeh, getrokken uit de officiëele verslagen. Als een vervolg op het //kort overzicht der tweede expeditie naar Atjeh", in den voorgaanden jaargang van het Militair Tijdschrift opgenomen, wordt onzen lezers thans eene korte beschrijving van de politieke en militaire gebeurtenissen in Atjeh, van April 1874 tot April 1875, aangeboden; deze beschrijving is ontleend aan het //ko loniaal verslag van 1875." A. Politiek overzicht. Ten vorigen jare is vermeld, hoedanig de toestand was toen de opperbevelhebber der tweede expeditie den April 1874 met de hoofdmacht naar Java terugkeerde den kolonel Pel (f) als mili tair en civiel bevelhebber in Atjeh achterlatende. Sedert dat tijdstip is onze positie aldaar aanmerkelijk geconsolideerd, maar alleen door militaire feiten, die hunne beschrijving vinden in hoofdstuk B. Min- De luitenant-generaal Van Swieten is vervolgens op Java de werkzaamheden blijven verrichten, welke uit de expeditie nog voor hem voortvloeiden, en iia afloop daarvan, bij besluit van den Gouverneur-Generaal, dd. 18 Juli 1875, no. 3, van zijne functiën als opperbevelhebber en regeeringscommissaris ontheven. (f) De kolonel Pel werd bij Koninklijk besluit van 18 Februari 1875, no. 1, bevor derd tot generaal-majoor. Den 12den Juni jl. werd hij in het bevel tijdelijk vervan gen door den kolonel "Wiggers Van Kerchem, daar hij verplicht was zich tot herstel van gezondheid naar Java te begeven en hiertoe een verlof van 3 maanden ontvan- gen had.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 65