90 keu eeu bepaalden invloed op de ontwikkeling van de tactiek en de artillerie hebben uitgeoefend. Door het wapen der genie nauwer aan de andere wapens te ver binden zal men het meer levenskracht en meer invloed schenken, tot groot voordeel van het legerdat slechts één geheel moet vormen met denzelfden geest bezield en strevende naar hetzelfde doel. Ten einde de militaire ingenieurs de eigenschappen der troepen officieren te doen verkrijgen, doen de van de militaire school komende tweede luitenants eeuige jaren dienst bij het genie-regiment of bij de speciale kompagniën van het wapen. Gedurende dat tijdperk behoort men met zorg hunne eigenschappen en hunne militaire geschiktheid na te gaan; in de toekomst worden alleen zij, die deze proef met onderscheiding hebben doorstaan, voorgedragen voor de betrekking van kompagnies- of bataillons-kommandant. Deze betrekkingen heb ben te veel gewicht om ze toe te vertrouwen van officieren, dieniet in alle opzichten voor hare behoorlijke vervulling geschikt zijn. In dien menvan den anderen kant, aan alle kapiteins en majoors de verplichting oplegde om elk op hun beurt bij de genietroepen dienst te doen, zouden de kompagniën en de bataillons te dikwijls van chef veranderen, hetgeen stellig schadelijk zou zijn voor de instructie en de krijgstucht. Het welbegrepen belang van den dienst vordert, dat de verdeeling der betrekkingen en bevoegdheden zoodanig geschiede, dat aan ieder officier slechts de taak worde opgelegd die hij vervullen kan. Krach tens dit beginsel zal ik bij mijne voordrachten tot overplaatsing slechts rekening houden met de speciale geschiktheid, de kennis en de aangeboren eigenschappen van den officier. Intusschen zal ik, dezen weg volgende, met zorg vermijden, verschillende categoriën van officieren te doen ontstaan en aan sommige diensten den voor rang te geven boven andereu. Elk nuttig werk verdient belooning, en elke erkende specialiteit heeft het recht, als zoodanig aangemerkt te worden. Maar vermits de oefeningen en studiën in vredestijd steeds den oorlog tot doel hebben en de genieofficier, zoo te velde als in de versterkingen, dikwijls aan zich-zelven is overgelaten en gebezigd moet worden voor opdrachten of werkzaamheden, die initiatief, rustigen moed en veel koelbloedigheid eischen, moet, bij gelijke ver dienste, de voorkeur geschonken worden aan hen die de meeste militaire eigenschappen bezitten. Onder deze zijn niet alleen te verstaan liefde voor het beroep der wapenen, een sterk gestel, de voor den

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 97