duizende levens gespaard gebleven door de zelfopoffering, de toe wijding, de liefde tot den naaste van de ridders van het Roode Kruis. Wat dezen toen hebben verricht, is alom dankbaar erkend, en geeft, te raidden van de gruwelen der oorlogen, hoop op voortgaande ver spreiding van de beginselen van het Christendom. Ook in Nederlandsch-Indië bleef men niet achter, om het edele werk van het Roode Kruis naar vermogen te ondersteunen. Het voorloopig gestichte Bataviaasch comité later hervormd in //een centraal-comité in Nederlandsch-Indië" deed een beroep op den zich nimmer verloocheneuden liefdadigheidszin van den bewoner dezer gewesten; het kon daardoor niet minder dan zestig duizend gul den naar het hoofd-comité te 's Hage overmakenen de in Indië wordende Nederlander kon de overtuiging met zich ronddragen, dat hij zooveel hij kon had medegewerkt tot het werk der liefde van de Neder- landsche dienaren van het Roode Kruis. In zijn werkvBlik op het Indisch Staatsbestuur"' heeft de heer A. J. W. Yan Delden zeer terecht den lof der Indo-Europeesche maatschappij verkondigd. //Die maatschappij zoo zegt de heer Van Delden op bl. 21 moge klein zijn in getalsterkte, zij is groot in deugden; zij moge des Zondag wegblijven uit de kerk, nimmer bleef zij achterwege als een goed werk moest verricht wordendan eerst vertoonde zij zich in hare practische toepassing van de christelijke zedeleer. //Werd er hulp gevraagdsteeds gaf die maatschappij met milde hand." Het was die zucht tot weldoen, en tevens de zucht, om aan het Indische leger een bewijs te schenken van waardering der wijze, waarop het voortdurend zijn taak vervult, die er toe leidde omtegelijk met de vestiging van een comité voor het Roode Kruis, in overweging te nemen, in hoever deze internationale instelling ook dienstbaar te maken zou zijn aan de belangen van den Indischen soldaat te velde. Hier zijn geen slagveldendie hunne slachtoffers tegelijk bij duizenden tellen; hier is in den regel, ja altijd, voor de verpleging van zieken en gewonden te velde de ijver van ons zoo uitstekend korps officieren van gezondheid voldoende. Het Roode Kruis kan dus op het slagveld-zelf niet die onwaardeerbare diensten als in Europa bewijzenzijne hulp komt in Indië vooral het moreel van den soldaat 2

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 9