317 tember geleverd zijn geworden, hebben den Duitschers aan dooden en gekwetsten meer dan zeventigduizend man gekost. In dat tijd perk hebben zij acht groote veldslagen gewonnen. Zij hebben zelfs overwonnen op terreinen, waar zij minder in getalsterkte waren. Het moorddadig vuur van den chassepot heeft, wel is waar, dik wijls de Duitschers gedwongen de toevlucht te nemen tot.eene tot dus verre niet gebezigde taktiek, die juist daardoor het kominando moeilijker maakte, maar dank zij het uitmuntend moreel der troepen en de zelfverloochening van allen, hebben de Duitschers zich altijd met voordeel weten te redden uit de meest benarde toestanden. Met uitzondering van Yinoy's korps, dat aan de ramp van Sedan heeft weten te ontsnappen en nog te velde bleef, had Frankrijk in 't begin van September geen anderen steun dan zijne vestingen. Op dat tijdstip waren de Duitschers meester van Petite Pierre (Lützel- stein), Lichtenberg, Marsal en ALtry, terwijl de meer belangrijke ves tingen Metz, Bitche, Phalsbourg, Toul, Verdun en Thionville geob serveerd werden of ingesloten waren. De werkeloosheid van de Fransche vloten, die in de Noordzee en de Oostzee lagen, diende in hooge mate de belangen van het Duit- sche leger, dat in Frankrijk streed, want zij veroorloofde den Duit schers al de strijdkrachten naar het oorlogstooneel te zenden, die zij op de kusten van deze twee zeeën hadden moeten vereenigen, doch welke daar geene enkele taak meer te vervullen hadden. Deze troe pen dienden inzonderheid om de vestingen te observeeren of in te sluitenzoowel als om er de bezetting van uit te maken na de in neming. Zoo men niet getracht beeft Metz met geweld te nemen, zoo men zich vergenoegd heeft met het in te sluiten, was dit, dewijl men de overtuiging had, dat gebrek aan levensmiddelen vroeg of laat het Kijnleger zou noodzaken tot overgaaf. E. De Jierfstmanoeuvres van het Duilsche leger. Onder dezen titel gaf de Nord Deutsche Zeitung onlangs eenige mededeelingendie van bevoegde zijde afkomstig schijnen en hieronder volgen. Zij zoo zegt genoemd blad die met eenige aandacht de oe feningen onzer troepen gedurende de laatste tien jaren hebben gevolgd, zullen een treffend verschil hebben opgemerkt tusschen hetgeen vroe ger gedaan werd en thans geschiedt. Vóór onze drie laatste veld tochten waren de herfstmanoeuvres van het Duitsche leger, wel si

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 322