322 //Men vroeg mij af, zeide ik zooeven, wie in Engeland, het werk van den generalen staf verricht. Ik was verplicht, daarop te ant woorden, dat sommige zaken weinig in aantal trouwens worden behandeld bij het departement der verkenningen intelligence depar tement]dat andere overgelaten worden aan de beambten van het departement van oorlog; andere nog worden toevertrouwd aan de officieren der horseguardsdie trouwens reeds met het gewone bu reauwerk overladen zijn; nog andere blijven liggen, en eindelijk wordt een groot aantal in handen gesteld van commission zonder verant woordelijkheid, waarvan de leden, volslagen onbekend met het te be handelen onderwerp, goede of slechte beslissingen nemen. Deze be- slissingeu worden dan overigens in een hoek geworpenvergeten of vierkant ter zijde gesteld. Een Duitsch generaal van groote ver dienste verklaarde mij onlangs, op een toon van volle overtuiging, dat wij nimmer partij zullen weten te trekken van de bewonderens waardige eigenschappen van onze soldaten, van den ijver en de kunde van onze officieren en van onze hooge oorlogsbegrootingenzoolang wij niet in het bezit zijn van een georganiseerden en onafhankelij- ken generalen staf." Eindelijk is de Engelsche correspondent zeer getroffen door de onverbiddelijke gestrengheid, waarmede men het Pruisische officiers korps op de hoogte zijner taak houdt. //In andere legers", zegt hij, //laat men toe, dat invalide of onbekwame officieren, zwak van lichaam of geest, in de gelederen blijven. Dit was de chronische ziekte van het Eransche leger vóór den laatsten oorlog. Bij de Pruisen komt het //kassian-stelsel" al zeer weinig voor. De ongeschikten worden onverbiddelijk verwijderd; men kwetst liever de eigenliefde en de persoonlijke belangen van een enkele, dan dat men, door de onbe kwaamheid van een chef, het bestaan van duizende soldaten in de waagschaal stelt. De bevordering is hier niet gegrond op keuze maar op verwijdering vau allen die niet geschikt zijn voor hun werk, en deze regel wordt steeds streng toegepast. Slechts in zeer enkele gevallen komt keuze voor, en de stafofficieren hebben eene snellere bevordering te wachten dan de anderen." Over de op zich zelve staande taktiek der artillerie gedurende den veldtocht van 1870 (naar A. Von Bogulawski's Taktische Folgerun- genZelden heeft een wapen zich zoo van de lessen van den oor log weten te doordringen en er partij van te trekken als de Duit-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 327