635 De bezetting beantwoordde wel, wat hare getalsterkte betreft, aan de uitgestrektheid der vestingwerkenmaar zij miste de bestanddeelen, die onontbeerlijk zijn voor de taak, die zij te vervullen had. De verdediging bepaalde zich dan ook bijna uitsluitend tot het verdedigen van den het meest nabij de stad gelegen kring. Door de inderdaad opmerkelijke achteloosheid in het nemen van de noo- dige maatregelen om de stad te beveiligen tegen een ernstigen aan val, konden de belegerden slechts een zeer zwakken hinderpaal op werpen tegen den voortgang der belegeraars. Men overtuigde zich bovendien weldra, dat de Eransche artillerie in gehalte beneden de Duitsche stond. Niet alleen waren de gekazematteerde wijkplaatsen in de stad en in de vesting niet talrijk genoeg, maar de bestaande waren niet bestand tegen de langdurige en vreeselijke werking der kulas-stukken waarover de belegeraars beschikten. Daarbij vernielden de menigvuldige branden vele verdedigingsmiddelenen de pogingen, van buiten aangewend om de plaats te ontzettenleden schipbreuk op de waakzaamheid der Duitschers. De hulp, die de Eranschen verwachtten, kwam niet opdagen, zoodat, met het oog op de moedeloosheid, die zich allengskens van de bevolking had meester gemaakt, de Raad van verdediging, onder voorzitterschap van den generaal Uhrichhet niet voorzichtig oordeelde de bestorming af te wachten, maar het raadzaam achtte ze te voor komen door de overgaaf van de vesting. X. Hen praktische geneeskundige gids voor den officier. Men leest in de Allgemeine Bihliographie der Kriegswissenschaften van Mei 1876: De voor ons liggende Guide medical pratique de Vofficierdoor Amédée Chassagne, dirigeerend officier van gezondheid bij den staf van het 7e regiment dragonders, en Emery-Desbroussesdirigeerend officier van gezondheid bij den staf van het 4e kurassier-regiment, is een in den hoogsten graad bruikbaar, uit de beste en rijkste bronnen van den nieuweren tijd geput werk, waarin men overal be- langloozen ijver en een warm hart voor den soldaat waarneemt. Daarbij is het over het algemeen bevattelijk geschreven, zonder de zaak en het wetenschappelijk standpunt schade te doen. Het is gesplitst in vijf zelfstandige hoofdafdeelingenwaarvan de eerste eene anatomische ontleding van het menschelijk lichaam geeft. Hoe nood- zaaklijk wij ook zulk een schets achten in eene geneeskundige hand-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 614