641 Verder: op 1000 rekruten vindt men er, die lezen en schrijven kunnen in Duitschland965 Frankrijk635 Frankrijk neemt eerst den zesden rang in. Eenjarige vrijwilligers waren er in 187410314. De wijze van keuring in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Italië en Kusland, het getal officieren en soldaten voor den gezondheids dienst bij die mogendheden, en het besluit, dat de overeenkomst van Genève huldigt, vormen, met eene rijke opgaaf van geschriften over militaire gezondheidsleer, het slot van dit boek, dat, zoo ook al niet overal nieuw, gelijk in den aard der zaak ligt, toch zeer veel belang wekkends biedt, op aanlokkelijke en bondige wijze. D. Be Fransche en Buitsche legermacht. Enkele subalterne offi cieren van het Fransche leger zijn incognito de groote Duitsche na jaarsmanoeuvres te Merseburg gaan bijwonen en na afloop daarvan tegenwoordig geweest bij de jongste Fransche manoeuvres in den omtrek van Droux. Als vrucht van die twee bezoeken leest men thans in de dagbladen vergelijkende beschouwingen over het gehalte van beide legers, waarbij zonder nadere verklaring wordt uitgegaan van de stelling, dat het Fransche en het Duitsche de twee grootste legers der wereld zijn. De Fransche berichtgevers erkennen, dat, zoo de najaars-oefeningen te Merseburg, wanneer men de meerdere volkomenheid der nieuwe vuurwapenen buiten rekening laat, eene groote overeenkomst vertoond hebben met de Duitsche oefeningen in vroeger jaren, men dit hier aan toe te schrijven heeft, dat de inrichting van het Duitsche leger gezegd kan worden, reeds sedert lang den hoogsten trap van vol maaktheid bereikt te hebben. In dat opzicht, zeggen zij, hebben wij te Merseburg niets nieuws gezien, om de eenvoudige reden, dat het niet mogelijk is, het volmaakte te overtreffen. Sprekende over den Duitschen soldaat, in vergelijking van den Franschenmeenen zij te mogen bewerendat de eerste te zeer als een werktuig gebruikt wordt, de laatste meer initiatief bezit en uit munt door meer bevattelijkheid. Volgens hen zou men een Duitsch bataillon spoediger met Fransche dan met Duitsche soldaten kunnen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 620