647 Verbetering van slecht drinkwater door kooken. Het beste mid del om slecht of verdacht putwater voor het gebruik onschadelijk te maken iszooals algemeen bekend is, het water af te kooken voor men het gebruikt. Een Duitsch chemicus stelt nu voor, bij het water eerst een weinig wijnsteenzuur, citroenzuur of zoutzuur te voegen, het daarna te kooken, en na afkoeling het zuur met dub bel koolzure soda te neutraliseeren. Hij beweert, dat door het toe voegen van het zuur de bij het kooken uit de aanwezige organische stoffen ontstane ontlediugsproducten vernietigd en onschadelijk gemaakt zouden worden. [Dingleds Pol. Journal 1876, Band 221, Reft I.) Maïs als paardenvoeder. De gunstige uitslag der proefnemingen, in Italië gedaan met maïs als voedsel voor paarden, heeft het Oos- tenrijksch ministerie van oorlog aanleiding gevendergelijke proef nemingen ook bij het Oostenrijksehe leger te doen geschieden ten einde, naar gelang van de resultaten, de maïs, naast de haver, als normaal bestanddeel van het ration in te voeren. In alle militaire kommandementen moeten deze proeven genomen worden; zij zijn 1 Juli 1876 begonnen en duren zes maanden. Op den tegenzin van sommige paarden in het nieuwe voedsel behoeft niet te worden gelet. Het ration zal bestaan uit: a. bij de eene helft, gedurende de maanden Juli en Augustus, 2830 gram haver en 1420 gram maïs; in September en Oc tober, 2550 gram haver en 1700 gram maïs; in November en December, 2125 gram haver en 2125 gram maïs; b. bij de andere helft: in Juli, Augustus en September2830 gram haver en 1420 gram maïs; in October, November en December, 2550 gram haver en 1700 gram maïs. De overige bestanddeelen van het ration blijven onveranderd; zoolang de proef duurt, wordt de maïs-voedering onder alle omstandigheden van den dienst voortgezet. Mocht gedurende de proef de noodzakelijkheid blijken, de maïs vóór de voedering te weeken of de kern te brekendan moeten de kom mandanten der troepen een behoorlijk omschreven voorstel doen. Op het einde der maanden Augustus, October en December moe ten zij een algemeen rapport indienen, waarin alle zaakbetrekkelijke beschouwingen zijn opgenomen. Op 10 Januari 1877 wordt voorts

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 626