97 Indische Stoomvaart-maatschappij werd intusschen overeengekomen dat een stoomschip, 't welk voor hare rekening in Europa gebouwd' werd, naar de aanwijzingen van het legerbestuur opzettelijk tot zie- kenschip zou worden ingericht, om zoodra mogelijk ter vervanging der Sindoro te dienen. Sinds het vergaan van de Salak, heeft de Sindoro geregeld circa 550 zware zieken per twee maanden (in vijf reizen) naar Padang overgebracht, terwijl de minder ernstig lijdenden met de pakketboo ten werden geëvacueerd. Maandelijks bracht een der mailbooteu uit Batavia een officier van gezondheid naar Atjeh om de zware zieken onder de koelies en dwangarbeiders af te halen Tot dusver was hier alleen sprake van de maatregelengenomen in 't belang van de verpleging der zieken in Atjehen van hunne evacuatie naar elders; ook de verzorging dergenen, die te Padang of op Java werden ontscheept, maakte het onderwerp van de aanhou dende bemoeiingen der Regeering uit. Zoo werd de tijdelijke ziekeu- jnrigting te Batoe Toelis (nabij Buitenzorg) aanmerkelijk uitgebreid, het tijdelijk kampement te Port de Koek (Sumatra's Weskust) aan de opneming van geëvacueerde zieken dienstbaar gemaakt, en het etablissement te Kampong Makassartusschen Batavia en Buitenzorg, ingericht ter verzorging van 150 zieken, met behoud der bestaande gelegenheid tot verpleging van convalescenten. De groote bezwaren verbonden aan de ontscheping der lijders te Samarang gedurende den westmoeson en aan hun transport naar Oenarang, gaven aan leiding om het hospitaal ter laatstgenoemde plaats weer tot zijn vorigen toestand terug te brengen, welke maatregel verband hield met de zoo even vermelde inrichting van het kampement te Fort de Koek tot verpleging van geëvacueerde zieken. De moeielijkheden Dat op de verpleging van liet personeel in Atjeh voortdurend de aandacht der .Regeering gevestigd blijft, kan o. a. daaruit blijken, dat den legerkommaudant nog onlangs (Mei 1876) door den Gouverneur-Generaal werd opgedragen, van den chef van den geneeskundigen dienst in Atjeh steeds voorlichting te vorderen nopens hetgeen van regeeringswege tot verbetering van den gezondheidstoestand kon worden verlicht* Tevens werd het denkbeeld in overweging gegeven om ten behoeve onzer vestigingen in Atjeh een afzonderlijken transportdienst te organiseeren, waarbij op ruime schaal van civiele elementeDof van elementen niet meer tot het leger behoorende, zou kunnen worden gebruik gemaakt. Nagenoeg te gelijker tijd werd de civiele en militaire bevelhebber te Atjeh aange schreven een speciaal onderzoek in te stellen omtrent de vraag, wat van regeeringswege kon gedaan worden tot verbetering van het lot der te Atjeh gebezigde dwangarbeiders.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 100