9S toch, die zich aanvankelijk voordeden bij het transport der lij ders' overland uit Padang, werden overwonnen, en toen nu zoo veel dichter bij het oorlogsterrein eene gelegenheid ontstond tot verpleging van 250 zieken, kon het zooveel verder gelegen Oe- narang voor geëvacueerden uit Atjeh gesloten worden. Van Pa dang worden de zieken thans in daartoe opzettelijk ingerichte karren naar Port de Koek overgebrachtterwijl op den weg der waarts, te Kajoe Tanameen passantenhuis wordt opgericht, waar bij een officier van gezondheid en eenig hospitaal-personeel zullen worden ingedeeld. De tocht kan daardoor geregeld afgebroken wor den, deels ter vermindering van de daarmede gepaarde vermoeienis sen, deels ter voorkoming dat de zieken op het heetst van den dag- de kloof van Aneh passeeren. Te Padang, Port de Koek, Batavia, Kampong Makassar, Batoe Toelies, Oenarang, Magelang en Sindanglaja kunnen nu te zamen ongeveer 3000 zieken en convalescenten verpleegd worden. Het schijnt hier de plaats om nog met een woord melding te ma ken van de voeding der expeditionaire troepen. Daarin werd voor een deel voorzien door geregelde uitzending van sommige provisiën uit Nederland. Andere behoeftenwaaronder versch vleesch en brood eene eerste plaats innemen, werden bij voortduring te Atjeh gele verd op contract. In de maand Juli 1875 werd voor deze leveran- tiën eene nadere aanbesteding te Batavia gehouden die ten gevolge had dat zij gegund werden aan de firma De Lange Co. aldaar, en wel tegen lager prijzen dan tot dusver waren betaald. Die firma is o. a. verplicht te Atjeh steeds eene kudde hoornvee te onderhou den, die dagelijks minstens 100 liters melk kan opleveren; aan deze verplichting werd zooveel mogelijk voldaan, doch daarbij werden on verwachte en niet geheel te overwinnen bezwaren ondervonden ten gevolge van het uitbreken van klauwzeer en tongblaar onder het vee, wat bovendien een oogenblik oorzaak was van stremming in de de geregelde verstrekking van versch vleesch. Hoezeer onmiddellijk de noodige maatregelen werden genomen tot beteugeling der ziekte, achtte men het toch noodig met het oog op mogelijke uitbrei ding van het kwaad onmiddellijk eene provisie Australisch vleesch te ontbieden, terwijl hier te lande de uitzending van een aange- vraagden voorraad gezouten vleesch werd bespoedigd. In overleg met het Departement van Marine wordt een proef voorbereid op

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 101