99 Van particuliere zijde is ook in het afgeloopen jaar weder mede gewerkt tot veraangenaming en verzachting van het lot onzer te velde zijnde krijgsmacht, vooral door tusscheukomst der vereenigiug het Itoode Kruis. Ook werd menige geldelijke bijdrage ontvangen tot ondersteuning van gewonde en verminkte militairen en van de betrekkingen, door gesneuvelden of aan hun wonden overledenen nagelaten. Op eene billijke distributie dier gelden wordt door de Indische Regeering orde gesteld. Maakte het groote gewicht van het onderwerp hier eenige uitwij ding noodig over 't geen in 't belang der verpleging onzer troepen in Atjeh geschiedde, thans dient de draad van het verhaal der krijgs verrichtingen weder te worden opgenomen. De generaal-majoor Pel keerde in de eerste dagen van i-Iovem- ber van Java naar Atjeh terug, met het voornemen om, zoodra de omstandigheden hem daartoe gunstig zouden voorkomenweder of fensief tegen den vijand op te tredenvolgens een door den Gou verneur-Generaal goedgekeurd plantot welks uitvoering de noodige strijdkrachten op Java werden bijeengebracht, om achtereenvolgens naar Atjeh gezonden te worden wanneer ze derwaarts ontboden wer den. De noodzakelijkheid van offensieve operatiën deed zich te krach tiger gevoelen naarmate de vijandtegen het eind van het jaar, overmoediger werd. Nauwelijks had de generaal-majoor Pet, den 9aen November het bevel weder aanvaard of reeds den volgen den dag werd hem bericht, dat een aantal Atjehers zich op 400 passen beoosten Kotta-Alam trachtten te nestelendoor eene sterke pa trouille werden zij verdreven. Vier dagen later deed de vijand eene poging om uit het westen, bij Sinangri, onze postenketen te forcee- ren. Ook deze poging werd verijdeldmaar spoedig gevolgd door een mede vergeefschen aanval op Lamprit (22 November), die ge paard ging met een stouten aanslag op Longbattah-missigit. Eene 50 man sterke bende wist dezen post des nachts onverhoeds te na deren; 7 Atjehers drongen de versterking binnen, doch werden door de te wapen gesnelde bezetting zoo goed ontvangendat de aanval lers weinige minuten latermet achterlating van 5 doodenmoesten eenigszins uitgebreide schaal met geconserveerd rauw vleesch, uit Amerika aange voerd. De kolonel Wiggers van Kerchem vertrok den lOden November naar Java.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 102