102 dervond de kolonne Mekern, die een hevig gevecht had vol te hou den waarin de onzen het veld behieldendoch waarbij de l5te luite nant-adjudant J. W. Ernste en 4 minderen sneuvelden, de majoor Mekern zwaar gewond werd en bovendien 8 minderen wer den gekwetst. De troepen bivouakkeerden in de door hen ingeno men stellingen. Den volgenden morgen (27 December) vertrokken twee compag- niën van het 8ste bataillon infanterie naar Gitjiel om aan de ver dere operatiën deel te nementer vervanging eener gelijke macht van het 6de bataillondie de stellingen in Mibouw bezet hield. Dien morgen zette de middenkolonne haren marsch naar Ketapang Doea voort en nam zij die kampong (omstreeks 10 uur) in bezit, zonder tegenstand ontmoet te hebbenhet hoofdkwartier werd daar tijdelijk gevestigd. Den 28stei1 December werd een punt tusschen Mibouw en Long- battah-missigit bezet, om aan die zijde de postenketen te sluiten, terwijl de hoofdmacht eene verkenning deed in de richting van de kampong Djempit, die door den vijand slechts zwak bezet bleef en den volgenden dag met geringe krachtsinspanning vermeesterd werd wij telden slechts 2 gewonde officieren. Onder den luitenant-kolonel Engel rukte nu den 30sten Decem ber eene kolonne in de richting van Pekan Badak op, en onder vond bij de kampong Lampassan eenigen tegenstandwaarbij een officier der mariniers gewond werd. Den volgenden dag werd Pekan Badak zonder strijd door onze troepen bezet. Van de kampongs Garoet en Lampadang woei de witte vlag; maar toen des nachts ons bivouak van d§ar beschoten was, werdeu beide kampongs den lsten Januari 1876 aan de vlam men prijs gegeven. Met onze troepen in den rug, zagen zich de Atjehers weldra ge noodzaakt niet alleen Bital en Lamtermin te ontruimen, maar ook Toekoe Nanta's versterkingen op den linkeroever der kwalla Na- ridji te verlaten. Den 2deD Januari werd daarop, door middel van eene vlotbrug over de lagune, de gemeenschap tusschen Sinangri en Pekan Badak verze kerd tot groot gerief der approviandeering onzer mobiele kolonnes, waartoe te Sinangri een vivres- en munitie-depot werd gevestigd. Vijf dagen later overleed hij aan de gevolgen zijner wond.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 105