103 Na de regeling dezer belangrijke aangelegenheid vertrok de op perbevelhebber van Pekan Badak over Bital en Lamtermin naar Lam- teboe, om de noodige wijziging te brengen in de bezetting der pos tenketen, en zoodoende de aanvulling der verliezen bij de ageerende troepen te waarborgen. Ofschoon zware regens (in den nacht van 3 op 4 Januari) het terrein hadden doorweekt, rukte eene sterke verkenningskolonne den 4ien Januari naar de kloof van Beradoean waar eenige tegenstand ondervonden werd en de onzen een verlies leden van 1 gesneuvelde en 2 gewonden, onder welke laatsten een inlandseh officier. Het allerongunstigst terrein deed besluiten, een anderen doortocht naar de 1Y Moekim te zoeken. Gedurende een paar dagen werd met groote krachtsinspanning ge werkt om onzen post te Pekan Badak in verdedigbaren toestand te brengen, maar zoodra die in genoegzame veiligheid verkeerde, on dernam de opperbevelhebber, den 8sten Januari, eene verkenning in de VI Moekim, waarbij de kampong Saban verlaten bevonden en eenig vijandelijk geschut vernageld werd. In de genoemde kampong gewerd den generaal het bericht, dat het hoofd van Lampagger zich wenschte te onderwerpen. Daarheen werd nu de marsch voortgezet en weldra stuitte de kolonne op het versterkte Lamtengahdatmet verlies aan onze zijde van twee gewondengenomen werd. De ver moeide troepen bivouakkeerden aldaar. Nu werd de komst van Toe koe Ketjig Koe&la van Lampagger afgewacht. Den 10detl ver voegde hij zich in het hoofdkwartierwaarop een detachement naar de kampong marcheerde, om daar eene bezetting achter te laten. Deze werd al spoedig met een officier en 30 man ver sterkt, omdat de bewoners der kampong vreesden voor een inval van het volk der IV Moekim uit den pas van Blangkalla. Met uitzondering der barissans mochten de ageerende troepen zich in een gunstigen gezondheidstoestand verheugende vele werkzaam heden op de verschillende bezette posten vorderden daar echter vrij sterke detachementendie aan de mobiele kolonnes onttrokken wer den. Toen evenwel het 13de veldbataillon den 8sten Januari was aan gekomen kon de aanvulling der mobiele macht behoorlijk plaats vinden. Door nieuwe reductie van de bezettingen der meer achter waarts gelegen posten kwam tevens het rechterhalf 3<ie bataillon voor de operatiën beschikbaar; den HD011 Januari rukten de staf en twee compagniën van dat corps naar Pekan Badak op, en nu werd den

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 106