106 ook Lamrong en de naissigit van Lamsajoen na een korten strijd in ons bezit. In noordoostelijke richting werd de marsch voortgezet over de kampongs Kajoe-loh en Lambaroe naar Pager Ajer, welke plaatsen den 5den in onze handen vielen. Hierdoor was de aanslui ting aan onze oosterlinie, nabij Longbattah-zuidverkregen, zoodat de troepennadat den 6den Pebruari uit Pager Ajer de Atjeh-rivier was verkend geworden, den 7dfm daaraanvolgende binnen Kotta-Radja konden terugkeeren. Na een zegevierenden tocht van 10 dagen had alzoo de generaal- majoor Pel, met een totaal verlies van 5 dooden en 59 gekwetsten de IX Moekim met dé daaraan grenzende landstreek bewesten de Atjeh-rivier en een klein deel der XXII Moekim vermeesterd. Op vier punten in dat gebied werden bezettingen achtergelaten, namelijk te Boekit Daroe, Beloel, Atoa en Pager Ajer. Eene lange rust werd aan de in Kotta-Radja teruggekeerde troe pen niet gegund. Reeds den Pebruari werden de operatiën heropend, die ditmaal een gedeelte der XXVI Moekim zouden gelden. Weder rukten 3 kolonnes ten aanval op, en wel: de rechterkolonne het 13de veldbataillon en eene sectie artillerie onder den majoor B. E. Mekern, stroomopwaarts langs den linker Atjeh-oever de middenkolonne, uit het 12de veldbataillon, een bataillon barissan en twee sectien artillerie gevormd, en gekommandeerd door den majoor E. V. Jeltes, die in last had, over Kotta Alam te marcheeren en, den rechter rivier-oever volgende, den vijand tot tegenover Long bat tah-missigit terug te dringen; en de linker kolonnebestaande uit het rechterhalf 3de bataillon en eene sectie artillerie, onder bevel van den majoor L. G. Diepenheih 28 Januari 2 dooden en 11 gekwetsten. 30 n 19 a 31 n 1 doode 3 1 Februari 4 u 2 a 1 u a 3 a 3 a 1 n a 8 u 4 u 2 n 6 ii 9 n te zamen 5 dooden en 59 gekwetsten, onder welke laatsten de kapitein der artillerie J. A. van der Kruk, die den 4den. Februari voor Lamrong zwaar gewond werd en weinige dagen later overleed.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 109