115 posten een bivak betrekken. Men bouwde zelfs berakken voor de groote wachten. De gemeenschap tusschen het hoofdkwartier, den generalen staf en de staven der korpsen geschiedde door middel van een onafgebroken telegraaflijn, en er waren op blijvenden voet observatie-posten opge richt geworden langs de geheele lijn van insluiting. Baken, die men van zeer verre kon zien, boden de mooglijkheid aan spoedig alarm te maken. De schrijver doet opmerken, dat de Duitschers hunne insluitings- werken tot stand konden brengenzonder dat de Franschen er aan gedacht hadden hen te storen. Eerst den 30sten September gaf het ingesloten leger voor de eerste maal teeken van leven door een grooten uitval naar het zuideneen pogingdie aanleiding gaf tot het gevecht van Chevilly. Dit gevecht, dat, volgens den schrijver eindigde met de ordelooze vlucht der troepen van Vinoy, berokkende den Pruisen een geza menlijk verlies van 413 manschappen en 28 officieren, aan gekwet sten en gesneuvelden. De uitval, dien de generaal Vinoy, den 13ca October, naar den kant van Bagneux ondernamhad geen beteren uitslag. In dit gevecht lieten de Franschen 400 man op het slagveld. Overtuigddat de Duitschers geen andere bedoeling hadden dan de hoofdstad door hongersnood tot overgaaf te dwingenbesloten de Fransche generaals tot een ernstiger poging, tot een doorbrekendat het grootste gedeelte der bezetting van Parijs zou veroorloven op Rouaan af te trekken om van daar zich te vereenigeu met de korp sen die aan de Loire stonden. Deze uitval, die door Ducrot bestuurd werd, liep af met het ongelukkige gevecht, dat de Franschen den 21en doorstonden in de omstreken van Malmaisonen waarin zij 500 man verloren aan doo- dengewonden en gevangenen. De Pruisen verloren dien dag slechts ongeveer 400 man. Het gevecht, dat den 28™ en 30™ October geleverd werd tus schen de Pruisen en Franschen om het bezit van het dorp Bourget, beloonde dezen niet voor de exceptioneele geestkracht, waarvan zij bij deze gelegenheid veie bewijzen gaven. Na den 28eD deze stelling te hebben vermeesterd en er zich te hebben gehandhaafd, ondanks de grootere getalsterkte van deu vijand, werden zij er den 30en uit ver dreven, 1200 gevangenen in handen van de garde latende, die hare overwinning kocht met een verlies van bijna 500 man. Deze nieuwe nederlaag, zegt de schrijver, moest er niet weinig toe bijdragen om

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 118