116 de hoop te doen vervliegen, die de bevolking van Parijs nog kon koesteren, van ontslagen te worden van haar boeien van ijzer en brons. Eenige dagen na het gevecht van Bagneux had de overgaaf van de ves ting Soissons plaats. Het beleg, dat den lle" October geopend was geworden met zes en dertig stukken van zwaar kaliber, eindigde den 15el', tegen middernacht, met een verdrag, dat dezelfde voorwaarden behelsde, die vroeger waren vastgesteld geworden voor SedanToul en Straatsburg. De Pruisen vonden in de sterkte 4800 man, 128 stukken, 8000 geweren en een rijken voorraad levensmiddelen en munitie. De meeste manschappen, die de vesting verdedigd hadden waren beschon ken toen zij haar verlieten. Van deze 4800 slaagden ongeveer 300 er in, gedurende het vervoer, uit de handen van den vijand te ontsnappen. Het meest belangwekkende verhaal in deze elfde aflevering is on betwistbaar dat, hetwelk betrekking heeft op de werkzaamheid ten toongespreid door Gambetta in de vorming van zijn nieuwe legioenen, en op de eerste ontmoetingendie plaats hadden tusschen deze troe pen en de Duitschers aan de Loire en in het noordwesten van Erankrijk. De lichting van deze nieuwe troepen begon eigenlijk eerst den dag, waarop Gambetta te Tours aankwam en zijn portefeuille van binnenlandsche zaken verwisselde tegen die van oorlog. Gambetta vond eene menigte mannen, in staat de wapenen te dragen, en veel voorwerpen tot uitrusting, en de volvoering van zijn zending moet hem te minder moeilijk geweest zijn, omdat hij overal slechts ge hechtheid aan de zaak des vaderlands en goeden wil ontmoette Ook blijkbaar in daden? Bij voorbeeld in het zuiden van Erankrijk? In Marseille en andere plaatsen L.). De groote zwarigheid voor hem was, zich geoefende officieren te verschaffen, bekwaam om manschappen aan te voeren, die voor het meerendeel niet meer begrip hadden van krijgstucht dan van het be handelen der wapenen. Het vraagstuk der wapening moest hem te minder zorg baren, omdat hij de aanzienlijken voorraad geheel te zijner beschikking haddie opgestapeld lag in de wapenfabrieken van den staat en de tuighuizen der oorlogshavensen omdat hij de aan particulieren behooreude wapenfabrieken op schatting kon stellen. Bovendien viel het hem gemakkelijk zich te voorzien van hetgeen hem ontbrak, door zich te wenden tot Engeland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, want de zee lag voor hem open. Na de maatregelen te hebben opgesomd, genomen door den Prui- sischen generalen staf om de legioenen van Gambetta te bestrijden

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 119