117 en hun te beletten de hoofdstad te hulp te komen, geeft de auteur een vrij uitvoerige beschrijving van de gevechten, die den 10en Octo ber bij Artenay en den llen bij Orleans geleverd werden. De schrijver geeft voor de Duitschers, bij het treffen te Artenay, een gezamenlijk verlies op van meer dan 200 man en bij Orleans ongeveer 900, aan dooden en gekwetsten. Bij Artenay lieten de Pranschen ongeveer 700 gevangenen in handen van den vijand en bij Orleans meer dan 1800. In dit laatsten gevecht ontnamen de Duitschers hun bovendien 5000 geweren, 10 locomotieven en bijna 60 waggons. Vervolgens wordt melding gemaakt van de inneming van Chateaudun, waar de Duitschers op den heftigsten tegenstand stietenalmede van de stad Chartres, die haar poorten voor den vijand meest openen. De elfde aflevering zegt, sprekende van de ontmoeting, die den 27en Oct. te Pormerie plaats had tusschen de Saksers en Pranschen dat dit de eerste gelegenheid was sinds Sedandat is te zeggen sinds de vernietiging van het geregelde leger, waarin men de Pranschen geregeld zag vechten en zich gelijktijdig bedienen van de infanterie, de cavalerie en de artillerie, wat (voegt hij er bij) de vorderingen bewijst, die de republikeinsche troepen, door Gambetta als uit den grond gestampt, gemaakt hadden. De twaalfde aflevering zal, naar men verzekert, uiterlijk in de eerste dagen van December verschijnen. 24 Oct., '76. L. Be militaire telegrafiestelsel Trouve. Louis Piguier schrijft in La Science illustrée: Onder de tot heden voorgeslagen stelsels van militaire telegrafie onderscheidt zich datwaarvan de heer Trouvé d.e uitvinder is, door een volledig geheel van inrichtingen, zoo onafhanklijk mooglijk. Deze nieuwe wijze van vliegende brief wisseling is reeds met goeden uitslag in praktijk gebracht. Dit beweegt ons, er een nauwkeurige beschrijving van te geven. Een kort opstel van den heer Alfred Niaudet, in de Revue industrielle stelt ons in staat, onze lezers op de hoogte van dit stelsel te brengen. Het geheel bestaat uit een kabel met twee dradenbestemd om twee stations te vereenigenen, voor elk station, uit een galvanische kolom en een toestel voor het wisselen van berichten. De officier, belast met het oprichten van de telegraaflijn, draagt over den schouder (en handoulière) een galvanische kolom en een seintoestel, ter grootte van een horloge dien hij in zijn zak kan steken

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 120