118 of aan zijn schouderwering haken, in de oogenblikkenwaarin niet gecorrespondeerd wordt. Twee soldaten zijn belast met het leggen vau den draad. Zij loo- pen in omgekeerde richting van elkanderuitgaande van de standplaats van den officier. De soldaat, die vooruit gaat, terwijl hij zich van den officier ver wijdert, draagt op den rug een houten raam crochetgelijk dat van onze marskramers. Aan het bovenste gedeelte van dit raam bevindt zich een groote klos, waarover de kabel gerold is, en aan het bene denste gedeelte de galvanische kolom en de kleine seintoestelvan boven vastgehaakt, links van het raam. Naarmate de soldaat voortgaat, ontwikkelt zich de kabel achter hem op den grond, daar de klos om zijn as draait ten einde dezen draad te laten afloopen. Als het oogenblik voor het wisselen van berichten gekomen is, moet de soldaat den kleinen telegraaftoestel loshaken en, dezen in de hand nemende, met het afzenden van dépêches aan den tweeden sol daat beginnen, bij wien de officier zich bevindt om de seinen te ont vangen. Deze briefwisseling zal zelfs gevoerd kunnen worden zonder dat hij zijn gang staakt en zonder dat de geheele kabel afgerold is Op den klos is een kilometer kabel, de telegrafist zal dus blijven staan na duizend meters te hebben doorloopenmaar hij zal ook op minderen afstand kunnen correspondeerenb. v. op 500 meters, om dat de gemeenschap altijd plaats heeft in den geheelen kabel, hetzij opgerold, hetzij ontwikkeld over den grond. De kabel is gevormd uit twee geleidersbeiden geïsoleerd. Elke geleider is bedekt met getah pertja, en beiden zijn vereenigd onder een omhulsel van kaoetsjoek ruban caoutchouté.) Met deze bescher ming kan hij op een drogen of vochtigen bodem worden gelegd. Hij kan zelfs aan den regen worden blootgesteld of een beek doorwaden, zonder dat de gemeenschap er onder lijdt. Bovendien zoude, wegens den geringen elektrischen tegenstand van de lijn, een klein verlies van elektriciteit geen ongemak opleveren. De twee geleiders worden bevestigd aan de galvanische kolom van den officier, vóór het uiteengaan van de twee telegrafisten. Bijzon dere knoppen [boutons), door letters aangeduid, beletten alle vergis sing. Alvorens elkander te verlaten zullen de twee telegrafisten hunne toestellen toetsen door in beide richtingen een korten volzin te seineu. Na zijn standplaats te hebben hernomen, zal de eene telegrafist er zijn corres-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 121