119 pondent kennis van geven door afzending van het overeengekomen wacht woord, en de wisseling van de berichten zal een aanvang kunnen nemen. De soldaat, die het raam draagt, zal de voor rijtuigen ontoegank- lijke voetpaden opzoeken. Zoo hij een weg te snijden heeft, kiest hij bij voorkeur een plek, waar de boomen hem veroorloven, den draad hoog genoeg vast te leggen om er de wagens en kanonnen onder door te laten gaau, want zoo de draad op den bodem lag, zou hij kunnen verbrijzeld of doorgesneden worden. Voor dit en dergelijke gevallen moet men den telegrafist een makker toevoegen belast met het opbrengen van den kabel tot de takken der boomen en met andere voorzorgen. Als het oogenblik gekomen is om de correspondentie te doen ophoudenontvangt de telegrafist den last, naar zijn uitgangspunt terug te keeren, en ook dan weder heeft hij een makker noodig, om den kabel over den klos op te rollen. De helper bedient zich dan van een kruk, die met een steel verbonden is aan het rechtsche uiteinde van de klos-as; hij draait den kruk om en rolt den draad op, terwijl de drager langzaam voortgaat. De zich bewegende soldaat kan vergezeld zijn van een anderen, die ook een raam en klos draagt, gelijk de zijne. Als de een zijn kabel zal hebben afgerold, zal de tweede beginnen den zijnen te ont wikkelen na de verbinding tusschen de twee kabels te hebben tot stand gebracht met kleine haken porte-mousquetons Men kan alzoo punten, die op twee of meer kilometers afstands van elkander liggen, met elkander in gemeenschap brengen, zonder iets aan het stelsel te veranderen. Men zal al het nut en al het eenvoudige van dit stelsel be grijpen, zoo wij zeggen, dat, in geval van dringenden spoed, een lijn van een kilometer lengte, op een open terrein, in tien minuten kan worden gelegd, dat is te zeggen in den tijd, noodig om dezen afstand te voet af te leggen. De lezer ziet uit het bovenstaandedat de heer Trouvé gebruik maakt van een kabel met (wee draden terwijl de gewone elektro-magnetische telegrafie er slechts één bezigt en zich van de aarde bedient om den draad voor het terugseinen te vervangen. Men kan in de militaire telegrafie dit middel niet te baat nemendat is de aarde als geleider voor het terugseinen te hulp roepen. Een aanmerkelijk verlies door den grond is onvermijdelijk, als men den tweeden draad afschaft. De mili taire telegrafisten kunnen niet altijd een behoorlijk terrein kiezen voor de gemeenschap met den grond, die men niet oogenblikkelijk tot stand

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 122