120 zou kunnen brengen. In de door de zon verschroeide zandvlakten, b. v. in Algerië (en op vele plaatsen in Nederlandsch Tndië) zou het onmooglijk zijn door .de aarde verbinding te brengen. Even min zou men er in slagen in een bevroren vlakte. Dit zijn de redenen die de twee draden hebben doen kiezen voor de militaire telegrafie. De seintoestel heeft de afmeting van een horloge. De doos is van metaal. De werktuiglijke inrichting is zeer eenvoudig. Een elektro-magneet maakt er het voornaamste deel van uit. Zijn wapening, onderaan ge plaatst heeft een beweging van weinig uitgestrektheid om een asaan de zijde van den toeschouwer geplaatst. Deze wapening komtdoor een klein aanhangselkloppen op een knopgeplaatst op den bodem der doos, die achteraan is. Bij een behoorlijke galvanische kolom maken deze kloppingen genoeg geraas om gehoord te worden, zonder dat het noodig is den toestel bij het oor te brengen. De doos dient tot weer klanktrommel en draagt bij tot het scherper opvangen van het geluid. Be manipulator of Morse-sleutel is buiten de doos geplaatst. Het is een kleine hefboom, die om een as draait en waarvan het uit einde wordt opgelicht. De arbeid met de hand of manipulatie kan geschieden met den top van den rechter-wijsvingerterwijl de doos in de linkerhand wordt gehouden. Drie geïsoleerde geleidende draden worden aan den toestel vast gehecht en dienen om hem te verbinden aan de galvanische kolom, zoowel als aan de twee lijnen. Deze conductors worden elk ge vormd uit verscheidene zeer dunne aaneengesloten koperen draden wat een buitengewone buigzaamheid aan het geheel geeft. Zij zijn bedekt met zijde van een bijzondere kleur. Het kleine raam cro chetwaarin zij eiudigenvoert nummers; deze beantwoorden aan die van de knoppen van de kast of trommel met galvanische kolom, waaraan zij moeten worden gehecht, zoodat, het ondanks den koorts- achtigen haast, waarmede soms deze verbindingen kunnen worden tot stand gebracht, onmooglijk schijnt vergissingen te begaan. De kolom biedt onbetwistbare voordeelen aan, maar wij zullen niet in uitvoerige beschouwingen en beschrijvingen treden. Het bijzondere karakter van Trouves stelsel van militaire telegra fie bestaat in de vereeniging van al zijn deelen (kabel, manipulator, ontvanger, waarschuwer) op den rug van één man. Het geheel der toestellen, noodig om oogenblikkelijk een telegrafisch verkeer op groote afstanden in het leven te roepen, zit in den ransel van den soldaat en weegt niet meer dan de gewone ransel. H.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 123