128 zauieid wachtte men uu den vijand af. die dan ook zonder schromen met zijne prauwen de rivier opkwam, maar niet met mindere bedaard heid door de bezetting zoolang ongehinderd gelaten werddat hij goed onder het bereik van haar vuur gekomen was en toen zoo duchtig beschoten werd, dat hij, met achterlating van drie prauwen, den terugtocht moest aannemen en een paar dagen later zelfs geheel aftrok. Ofschoon de zaak hierbij bleef en althans vooreerst geene verdere gevolgen had, veroorzaakte de eerste tijding daarvan bij het bestuur niet weinig bezorgdheid. Een dadelijk terugtrekken kwam den Gou verneur geenszins raadzaam voor, en daar hij ook huiverig was be velen te gevenwelke andermaal verkeerd begrepen en uitgelegd zon der kunnen worden, besloot hij in persoon derwaarts te gaanom de zaken naar bevind van omstandigheden te kunnen regelenen van deze gelegenheid tevens gebruik te maken om zich naar Baros te begeventen einde ook daar den stand van zaken op te nemenzich van de werking der onlangs gesloten overeenkomsten te overtuigen en tevens maatregelen te treffen om de hoofden van Singkel door over reding en langs minnelijken weg terng te brengen van hun streven, om, door tegenwerking der bevelen van het bestuur, zich eene onaf hankelijke positie te verwerven. De Gouverneur had zich dan ook reeds gedrongen gezien, de havens van Singkel en Tapoes te doen blokkeeren en Z. M. korvet Hippomenes benevens de schoener Pi- lades, te dien einde derwaarts te doen vertrekken. Met die voornemens vertrok de kolonel Michiels in de eerste dagen van Juli naar de noordelijke afdeeliugen daar hij kort voor zijn embarkemeut nadere tijdingen van den kapitein Linkhand ont ving, welke hem over den toestand der zaken te Bila meer gerust stelden, vermeende de Gouverneur eerst naar Baros te moeten gaan, waar hij dan ook met Z. M. schoener Daphné den 7111 Juli 1839 aan kwam. Terwijl hij hier bezig was, de hoofden dezer landstreek zoo wel in hun belang als in dat der bevolking en van het Gou vernement te wijzen op de voordeden, welke in een getrouw op volgen der gesloten overeenkomsten en het aankweeken van koffie en peper gelegen zouden zijn, beproefde de Kolonel tevensmet de hoof den van Singkel in onderhandeling te tredenniettegenstaande hij in zijne verwachtingen van de bevolene blokkade werd teleurgesteld ten gevolge van de eigendunkelijke veranderingen, welke in zijne beve-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 131