129 len gebracht waren door den kommandant van Z. M. zeemacht ter Su matra's Westkust, aan wien de blokkade opgedragen was. De ant woorden welke van den Toewankoe van Singkel ontvangen werden, bleven steeds ontwijkenden daar het den Gouverneur wenschelijk voorkwamalthans eenige zekerheid te bekomen aangaande den aldaar heerscheuden geest en van de ware bedoelingen der hoofdenwas een vertrouwde inlander afgezondenom zich van een en ander te over tuigen. Deze kwam den 21en Juli van zijne zending terug, met het be richt, dat de stand van zaken alles behalve gunstig genoemd mocht wordenen dat het zich nog volstrekt niet liet aanziendat hieraan een spoedig en tevens een gewenscht einde komen zouvoornamelijk omdat een groot getal Atjehsche fortuinzoekers zich te Singkel ver- eenigd hadden, een gedeelte hunner zelfs aan den regeerenden Toe wankoe verwant warenen dezen tot groote uitgaven noodzaakten terwijl zij gezamenlijk zich beijverden om den onzekeren stand van zaken gaande te houdenden Toewankoe door allerlei kuiperijen in zijne vrije handelingen beperkten, en zelfs bijna de handen gebon den hielden. De reeds bestaande versterkingen waren bovendien met twee vermeerderd, hetgeen voorzeker als geen vredelievend voor teeken kon aangemerkt worden. Dit bericht stemde genoeg overeen met andere tijdingen, welke ter zake ontvangen warenom den Gouverneur tot het besluit te doen komen datter bereiking van het doeltot andere middelen moest worden overgegaan. Met het oog .op den aard van Singkels bevol king en den druk, waaronder zij door de Atjehers gehouden werd, stelde de Kolonel zich veel goeds voor van eene poging, om de on derdrukten op te wekken en aan te sporen, zich van hunne overwel digers vrij te maken en dezenonder bescherming van onze oorlogs schepen te verdrijven. Om in dezen geest zoo doenlijk het noodige' te verrichtenen in elk geval te trachten, van den Kadja van Singkel eene bepaalde me- dedeeling zijner bedoelingen te bekomen, werd nu de civielen ge zaghebber van Baros, de heer In 't Veld, derwaarts afgezonden. Ook deze poging bleef echter zonder gewenscht gevolg; ofschoon op de meest voorkomende wijze ontvangen, had de heer In 't Yeld, die intusschen de vroegere berichten geheel bewaarheid vondvan den Toewankoe het antwoord bekomen, dat het Gouvernement des ver kiezende tot een beslissenden stap moest overgaan om aan den te-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 132