131 Den 8ea Augustus te Pitjer Kolling zijnde, ontving hij evenwel bericht, dat de zaken aan het oosterstrand zulk een gunstigen keer genomen haddendat hij zonder vrees van zijne eerstgemaakte plan nen afzien, en zich naar Padang begeven kon, om aldaar den ver wacht wordenden nieuw benoemden Gouverments-commissaris, Mr. P. Merkus, te kunnen ontvangen. Alvorens zich echter te verwijderenliet de Kolonel de noodige instructiën achter aan den militairen kommandant der Noordelijke afdeeling en deed hij ook den Jang di Pertoean van Mandhéling bij zich komenom dien niet alleen te spreken over de ontevreden heid en eene neiging tot verzet, welke waren opgemerkt onder de bevolking van Oeloe in klein-Mandheling, maar ook om hem, bij wien mede ontevredenheid vermoed werd, door een onderhoud met het hoofd des bestuurs zoo noodig weder geheel voor ons te win nen en door eene bijzondere ontvangst voor het oog der bevolking, waarvan op dat oogenblik een groot gedeelte vereenigd was, het be wijs te leveren, dat hij door het Gouvernement met onderscheiding aangezien en bejegend werd. Met een salut van 9 schoten en onder het paradeeren eener Eu- ropeesche kompagnie, vond deze ontvangst plaats op den 10en Au gustus. Zulk een bewijs had, vóór hemnog geen Batta'sch hoofd ontvan gen hij zelf scheen door dit hooge gunstbewijs dan ook eenigs- zins onthutst, en deed op alle wijzen openlijk van zijne erkentelijk heid blijken. De groote invloed, welke den Jang di Pertoean zoowel in Mand héling als op vele Battasche stammen had, maakte het wenschelijk, zijne gehechtheid aan het Gouvernement en zijn vertrouwen op ons bestuur meer en meer te doen toenemen; met dit doel en om van het gunstige oogenblik een goed gebruik te maken, hield de Gouverneur eene vergadering met de hoofden van Ankola, waar in tevens zitting namen de majoor De Leau, als militaire komman dant der noordelijke afdeeling, en de 1° luitenant Croes als tijde lijk belast met het civiel gezag in Tamboesei en Padang Lawas, ten einde met hen te raadplegen over het vervoer van geschut naar Pauei, over het evacuëeren van Daloe Daloe en het kiezen van Per- tibie als hoofdkwartier, tot dat de verderen loop der omstandighe den zou gedoogen het aan de baai van Tapanolie gelegen Siboga als zoodanig te bezetten.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 134