135 Ongeveer halverwege van Kotta-Gedang stuitte de kolonne dien dag op eenige vijandelijke versterkingen, die met weinig moeite ge nomen werden; den volgenden dag tot Kotta-Gedang voortrukkende, vond men deze kampong verlaten. Zij werd dus zonder tegenstand door onze troepen bezet en zelfs spoedig daarop kwamen Soetan Mangkoetoe en zijn broeder Soetan Nojo vergiffenis vragen en hunne onderwerping aanbieden. Nadat zij als staatsgevangenen naar Padang waren opgezonden, werden geene teekenen van onrust of vijandelijkheid meer waargeno men waargenomenen daar deze toestand op het oogenbiik vrij alge meen was, betreurde de kolonel Michiels het zeer, dat hij door gebrek aan de noodige middelen deze schoone gelegenheid niet te baat nemen kon, om een einde te maken aan den gedwongen toestand, waarin hij twee maanden geleden de zaken met Singkel gelaten had, en die intusschen met den dag erger werd. De wijze, waarop de blokkade van Singkel eu Tapoes plaats vond, deed dezen maatregel niet aan het doel beantwoorden; de Atjehers, die onze werkeloosheid aan onmacht begonnen toe te schrijvenwerden hoe langer hoe vermeteler; de vaart voor kleine vaartuigen en prau wen werd in die streken door hunne zeeroovers zoo onveilig gemaakt, dat ze schier geheel had opgehoudende handel in de noordelijke havens nam met den dag af, en naarmate 's vijands krachten vermeer derden, breidde deze zich ook langs de kusten verder uit en waagde hij het zelfs, op den 10en October, onze post te Batoe Grigie aan te vallen. Ofschoon deze euvelmoedige daad met een verlies van 75 dooden betaald werd, was de les toch nog niet voldoende geweest. Drie bentings, welke in de dadelijke nabijheid onzer positie door den vijand waren aangelegd, werden steeds door hem bezet gehou den; en toen hij bemerkte, dat er van onzen kant niet veel gedaan werd om hem daaruit te verdrijven, en hij zelfs bij enkele kleine ont moetingen met de onzen gewoonlijk eenig voordeel behaalde, nam het vertrouwen op onze machteloosheid bij de Atjehers zulk eene vlucht, dat zij zich niet ontzagenhunne verschansingenzelfs ouder het be reik van ons geweervuur, uit te breiden. Het was dus meer dan tijd, dat hier op krachtige en beslissende wijze tusschenbeide gekomen, en een einde gemaakt werd aan eene houding, die niet alleen gedwongen en vernederend voor onze wa-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 138