137 langer te wachten op de meerdere .zeemacht, die van Java zou ge zonden worden, besloot de Gouverneur, zich onmiddellijk in persoon naar Baros te begeven en aldaar alle verdere regelingen op zich te nemen. Met eene macht van 250 man infanterie en eenige artilleristen, ingescheept aan boord van Z. M. korvet Triton, de schoener Kaïne- lion en het particuliere schip the Corsair, vertrok de Kolonel reeds den. 3d™ April 1840 van Padang en kwam hij, na te Tapanolie nog een gedeelte van de 2,le kompagnie Amboineezen van het 6llc bataillon te hebben ingenomenden 9™ April te Baros aan. De troepen werden nog denzelfden dag gedebarkeerdhet totale cijfer onzer sterkte bedroeg nu ruim 700 man, terwijl de "maritieme macht, onder bevel van den kapitein ter zee A. C. Edeliug, was samengesteld uit de zoo even genoemde schependen schoener Pila- des en den civielen schoener Anadyomeue. Den 10en April benuttigde men hoofdzakelijk tot het inwinnen van berichten omtrent 's vijands macht en stelling en tot het opma ken van het plan, waarnaar den volgenden dag al dadelijk tot den aanval zou worden overgegaan. In verband daarmede werd nog ge durende den nacht eene batterij van zandzakken opgeworpen, tot plaat sing van een kanon van 12 pond en een houwitser van 24 pond ijzer; doch ofschoon men met dit werk vroeg genoeg gereed was, werd het toch 5 uur 's morgens, voor dat het gelukte, de vuurmon- derd over de rivier van Batoe Grigie te brengen, die door menig vuldige regens bijzonder gezwollen was en daardoor den overtocht belangrijk bemoeielijkt had. Intusschen trok eene kolonne van 200 man, onder het komman- do van den majoor H. üominersvoorwaarts door het bosch, dat lussehen ons en 's vijands stelling gelegeu was. De langs het strand oprukkende artillerie, gevolgd door een ko lonne van gelijke sterkte ouder den majoor A. C. Schlosser, werd daardoor voor eiken overval gedekt en kon alzoo hare beweging spoe dig genoeg voortzetten om, ongeveer te gelijkertijd met de kolonne Dommers, op de plaats te kunnen aankomen, alwaar, in de nabijheid van 's vijands stelling, zoolang positie zou genomen worden, tot dat door ons artillerievuur het goede oogenblik voor een stormaanval zou zijn voorbereid. Eene derde kolonne had intusschen meer ach terwaarts en aan den rechteroever van de Batoe Grigie-rivier post gevat.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 140