138 De drie oorlogschoeners hadden nog den avond te voren eene zoo- danige stelling genomen, dat zij met hunne vuurmonden de sterkte des vijands op twee punten goed bestoken konden, en waren daar mede ook al vroeg in den morgen begonnen. Nadat hun vuur door dat uit de batterijen aan den wal ondersteund was geworden en zij daarop eene kleine verandering in hunne stelling genomen hadden, werden nu alle krachten gezamenlijk op een punt aangevoerd, en was weldra het geschutvuur des vijands genoegzaam tot zwijgen gebracht. Om zijne macht en tegenstand meer te verdeelen en te vermin dereu, werd eene afdeeling gewapende sloepen afgezonden, om te gen 's vijands noordelijkste sterkte te ageeren, en iutusschen last gegeven tot een algemeenen aanval met de bajonet. Bezield met het gevoel hunner meerderheid, vol vertrouwen op het beleid en op het naar hun oordeel onwankelbare krijgsgeluk van hunnen bevelhebber, ontvingen de troepen dezen last met geestdrift en ten volle overtuigd dat deze dag voor hen weder een dag van over winning en dus van eer en van roem wezen zouvingen zij ten 9 uur 's morgens de eerste bewegingen met een algemeen opgeruimd gemoed aan. Terwijl eene der kolonnes haren tocht door het bosch namom de vijandelijke sterkten van de achterzijde te kunnen aanvallentrok de andere voorwaarts tot het doen van den aanval in het front, en daar de terreinsgesteldheid medebracht, dat deze opmarsch kon plaats vinden onder de bescherming van ons geschutvuur, was men zon der opgemerkt te wordentot dicht nabij 's vijands voornaamste sterkte genaderdtoen er bevel gegeven werd om het vuren uit de batterijen te doen ophouden. Dat ophouden was tevens het aangewezen oogenbik voor den storm die dan ook onmiddellijk daarop met zulk eene kracht en hevigheid werd aangevangendat weldra 's vijands werk omsingeld en vermeesterd was. Langs een gepalissadeerden communicatieweg verder voortrukkende op eene meer achterwaarts gelegen verschansing, vond de eerste uojojfne deze reeds aau alle zijden omringd door de troepen van den majoor Schlosser. Verrast door de plotselinge en onverwachte verschijning dezer troepen in zijnen rugen daardoor tevens afgesneden van den eenigen terugtochtsweg, verdedigde zich de vijand hier echter met de meeste hardnekkigheid, en ofschoon hem zulks ook weinig hielp, werd de overwinning daardoor toch des te moeielijker; het was dan ook niet zonder een aanzienlijk verlies en slechts over de lij-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 141