145 bende sterkte te Singkeleen einde gemaakt aan eenen reeds te lang gevoerden en afmattenden tocht, en het doel bereikt, dat het Gou vernement zich omtrent de grensbepaling van ons gebied ter Su matra's Westkust had voorgesteld. Na verschillende politieke aangelegenhedenzoowel van Singkel als van het aangrenzende Troemon geregeld en op een goeden voet gebracht te hebben, keerde de Kolonel-Gouverneur, met achterlating van eene voldoende militaire bezetting onder den majoor Schlosser den 26en Juni naar Padang terug. Het duurde echter niet lang, of er werden uit Singkel aller lei tijdingen ontvangen, volgens welke eenige Atjehsche hoofden en voorname personendie zich vroeger door de vlucht uit de voeten gemaakt hadden het plan zouden gevormd hebben onze bezetting- te Singkel te overvallenten einde zich van die plaats weder mees ter te makenen er reeds maatregelen genomen werden om aan dat plan een begin van uitvoering te geven. Tegelijkertijd kwamen er ook onrustbarende berichten binnen om trent de houding, welke de bevolking van Toeka had aangenomen, en den onwil, welke door eenige omliggende kampongs aan den dag gelegd werd tot het maken en onderhouden van den reeds vroeger bepaalden grooten weg van Loemoet naar Pitjirkolling. Met het oog op de geringe sterkte der troepeD, welke destijds ver beneden de organisatie was, en op de zoo droevige omstandigheid, dat onze troepen in de Noordelijk afdeeling belangrijke verliezen ge leden hadden door de toen heerschende cholera, besloot de kolonel Michiels, zich onmiddellijk in persoon derwaarts te begeven, opdat hij, wanneer het blijken mocht dat de verschillende tijdingen wer kelijk overeenkomstig de waarheid waren, met weinig macht nog in staat zou wezen^om het pas smeulende vuur met geringe moeite te blusschen. Na eene kompagnie van het le bataillon uit de XIII kotta's te hebben doen opkomen, en daarbij gevoegd te hebben een 50-tal manschappen van het garnizoen te Padang, vertrok de Kolonel met deze macht den 19en December 1840 van daar, en kwam hij den 2cn Ja nuari 1841 te Tapanolie aan, na eerst nog te Ajer Bangies den Re sident, tevens hoofdgecommitteerde voor de Battalanden, te hebben af gehaald. Dc berichten, welke te Tapanolie binnenkwamen omtrent den 7

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 148