147 werping kwamen, en de Gouverneur gerust kon besluiten, niet ver der te gaan en naar Tapanolie terug te keeren. Na de kampong Said hi hoeta in den asch te hebben gelegd, werd den 22™ de terugmarsch aangenomen, en toen de Gouverneur den 29en Januari te Pontjang eene algemeene vergadering hield, waren daar alle hoofden tegenwoordig; niet alleen van de distrikten .Toeka en Anuk Si Topa, maar ook die van al de omliggende stre ken, en zelfs ee.nige afgevaardigden uit Eapat en uit Silindong. Goeroe Malidam had zich daags te voren onder toezegging van lijfsgenade in onze handen overgegeven; de gezamenlijke omstandig heden brachten dus mededat de Gouverneur zich genoegzaam ver zekerd houden kon van de herstelde rust, en hij met de troepen naar hunne respective standplaatsen konden terugkeeren. Yoor den kolonel Michiels was echter de tijd nog niet aangebro ken, om langen rust te mogen genieten. In het landschap Batipoe regeerde een regent, die reeds jaren lang het volle vertrouwen van het Gouvernement genoten had, en zelfs als bewijzen daarvan met onderscheidingen en eereteekenen was bedeeld geworden. Men mag het er ook gerust voor houden, dat hij voor zijn per soon onze regeering niet ongenegen was en zich daaraan lijdelijk on derwierp, al ware het ook, dat hij teleurgesteld was geworden in vroegere verwachtingen van eenmaal een meer uitgebreid gezag in de Padangsche bovenlanden te zullen uitoefenen, en dat de macht en invloed van den vorst van Batipoe en van diens familieleden veel verminderd waren, sedert wij als aller heer en meester in dat ge deelte van Snmatra waren opgetreden. Doch niet even verstandig en bedaard als het hoofd, dachten de overige leden der familie over die teleurstellingen, en het minst van allen kon zich daarmede vereenigen hijdieals de oudste zoon van de zuster des regents, bestemd was om zijn oom eenmaal als re gent op te volgen, als zoodanig den titel voerde van Pamoentjah en bekend was onder den naam van Datoe Pamoentjah. Van een ijdel, woelziek en eerzuchtig karakter, werd deze in zijne denkbeelden van herstelde grootheid en macht nog gesterkt en aangemoedigd door eenigen, die onder de omstandigheden der laatste jaren of al, of het grootste gedeelte van de macht verloren hadden, die zij vroeger op allerlei onwettige wijzen uitoefenden, daardoor ontevreden warenen niets liever wenschten dan eerst algemeene

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 150