155 van Padang riboe-riboe in aantocht en reeds tot dicht voor Batipoe di Baroe genaderd was, op zijne kampong was teruggetrokken; en nauwelijks was de opmarsch der troepen dan ook aangevangen, of van de zijde der XX kottas werden eenige kanonschoten gehoord, ten bewijze dat de kolonne Van Swieten zich met der daad in de nabijheid bevond. Te Goeuong gekomen zijnde, liet de kolonel Michiels eene korte rust houden en tevens een schot doen uit een drieponder, ten einde den overste Van Swieten kennis te doen dragen, dat hij op dat punt was aangekomen. Daarna werd de rnarsch met de noodige snelheid vervolgd. Tot dicht voor de kampong Batipoe gekomen zijnde, werden aan den rand van het daarvóór liggende tereinen in de nabijheid van het aan den overkant gelegen huis van den Regent, eenige vijanden bespeurddie echter op het zien der troepen de vlucht namen naar de zijde van Sikeladie, na vooraf, doch zonder effect, een van de twee kleine kanonnen te hebben afgeschoten, welke daar in batterij gesteld waren. Tegelijker tijd werden uit het ravijn enkele geweerschoten gelost, welke echter bij het daarnaar gedaan onderzoek bleken afkomstig te zijn van een detachement, dat als voorwacht van de kolonne Van Swieten onder de orders van den kapitein De Jongh in de diepte was nedergedaald en daar post gevat haden waarvan enkele hier en daar achter boomen geposteerde manschappen nu en dan hunne geweren hadden afgeschoten. Immiddels naderden de troepen van de kolonne Michiels het ravijn, en toen nu de stormmarsch geblazen en deze van beneden uit het ravijn herhaald werd, was de overzijde spoedig door de gezamen lijke troepen beklommen en de kampong bereikt; deze was echter door de bevolking verlaten en werd dus zonder tegenstand binnen getrokken en in brand gestoken. Ofschoonzooals wij straks reeds hebben aangeteekendhet op komen van de kolonne Van Swieten aan 's vijands rechterzijde den Regent zou genoopt hebbenvan allen tegenweer af te zienwas zij toch nog niet tot Batipoe genaderd toen haar voorwacht, te zamen met de kolonne Michielsdaar reeds binnentrok, en ontving haar kommandant den last, zich met deze te vereenigen, toen hij zich nog op een kwartier uur afstands bevond, en halt gemaakt had bij en op eene brug op den weg naar Batipoe di baroe.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 158