156 Na den 2™ Maart, tot Samawang te zijn voortgerukt, bij welken marsch eenige tegenstand ontmoet werd bij Katjang di atasen na dat zich op den 3 daarbij had aangesloten het detachement van den kapitein Gerritsenwaarvan hiervoren reeds melding is ge maakt, bereikte de kolonne Van Swieten dien dag llatoe Beragang. Zich den 4P" reeds vroeg in beweging gesteld hebbende, bevond zij zich ten 8^ nur te Batipoe di baroe, had aldaar nog eene ontmoe ting met eenige hoofddoebalangs van Batipoe, die eene verkennings patrouille der onzen tot den terugtocht gedwongen hadden, maar nu weldra op de vlucht gejaagd werden, en kwam eenigen tijd na de kolonne Michiels, en dus ook even als deze zonder slag of stoot, binnen Batipoe aan. Volgens de ontvangen wordende berichten hadden de Regent en Datoe Pamoentjah de wijk genomen naar de op den Merapi gelegen kampongs Saboe en Andalas. Om te voorkomen, dat zij zich daar op nieuw versterkten en ge legenheid zouden kunnen vinden om het nu spoedig uitgedoofde vuur weder aan te stoken, werd den 8en Maart de majoor Van Swieten bestemd, om met zijn kolonne, die nog met 100 man versterkt werd, derwaarts te marcheeren, de vluchtelingen van daar te verdrijven en te trachten, hen zoo mogelijk in handen te krijgen. Doch reeds den volgenden dag kwam de Regent zich op genade aan den kolonel Michiels overgevenwaardoor alle verdere operatiën overbodig werden, de troepen weldra naar hunne garnizoenen konden terugkeeren, en alzoo een einde gemaakt werd aan eenen opstand, welke in zijnen aanvang de donkerste vooruitzichten opleverde, en zonder de beleidvolle en even spoedig als krachtig aangewende maat regelen van den kolonel Michiels dan ook de verschrikkelijkste ge volgen voor ons zou kunnen gehad hebben. Terwijl de Regent van Batipoe, en twee maanden later ook Datoe Pamoentjah, in ballingschap naar Java werden opgezonden, vielen den kolonel Michiels de meest eervolle ouderscheidingen ten deel, en werd hijals een blijk van 's Konings hooge goedkeuring zijner ver richtingen, door Z. M. bevorderd tot kommandeur van de militaire Willemsorde.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 159