165 Alzoo vielen de werken van Mr. Cornells met hunne 280 vuur monden, en vóór den avond was een schoon leger van 13000 geregelde troepen, waaronder een prachtig regement voltigeurs, dat pas uit Frank rijk was aangekomen, verstrooid, gevangen genomen of vernield Bij het behalen van dit groote voordeel hadden de Britten zware verliezen geleden; hoofdzakelijk de kolonnes, die de hoofdaanval had den gedaan, waarbij 526 man, daaronder 48 officieren, gesneuveld of gekwetst waren (f). De Gouverneur-Generaal, generaal Janssens, vluchtte, vergezeld van generaal Jumel, de kommandant van het leger, naar Buitenzorg, dat hij dacht te versterken en tegen de Britten te verdedigen; hij werd echter van daar verdreven door de Engelsche kavallerie, die in de bat terijen 43 stukken geschut vonden Volgens Thorn bedroeg het geheele verlies van het expeditionnaire leger tusschen den 10™ en den 26™ Augustus: 15 officieren en 128 Europeesche en Inlandsche soldaten gedood, en 62 officieren en 684 man gewonden was het verlies aan matrozen en mariniers, die tus schen den 4™ en den 26ea Augustus aan wal dienst deden: 15 dooden, 6 officieren en 119 man gewonden. Daar generaal Janssens, ziende dat alles verloren was, naar het oostelijk gedeelte van het eiland was gevlucht, zond de opperbevel hebber den 31™ Augustus eenige fregatten naar Cheribon, eene plaats van bijzonder groot gewicht, wegens hare be'heerschende ligging op den grooten weg. De versterking, waar Generaal Janssens slechts twee dagen te voren gepasseerd was, gaf zich op de eerste aanmaning over; generaal Jumel, niet denkende dat zij in andere handen was overgegaan, werd bij zijne aankomst aldaar onmiddellijk krijgsgevan gen gemaakt. De vijandelijke troepen, toen 50 officieren, 200 Europeanen en 500 Inlanders sterk, welke Generaal Janssens langs den oostelijken weg gevolgd waren, bespeurende dat zij door de overgave van Cheribon af gesneden waren, gaven zich op genade over en werden krijgsgevangen naar Buitenzorg teruggezonden. Vermoedelijk de 500 man, volgens S. W. met generaal Janssens op Java aangekomen S. W. spreekt echter slechts van ééne kompagnie voltigeers, Eu ropeanen. (f) S. W. geeft op 521 man, waaronder 48 officieren, als het geheele verlies dor Engelschen op 26 Augustus. Kolonel Gibbs nam den 27en Augustus van Buitenzorg bezit.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 168