13 Op grond daarvan had hij dan ook bepaald, dat, wanneer de zaak naar wensch uitviel, van de veronderstelde algemeene verslagenheid moest worden gebruik gemaaktom ook dadelijk tot aan 's vijands sterkte b door te dringen. Zoodra waren dus onze troepen niet, zonder verlies, meester van de schans a, of de kapitein Peeters rukte onverwijld op naar b. Wel verre echter van een ter neergeslagen en moedeloozen vijand aan te treffenondervond hij weldradat men hem met evenveel bedaard heid en met een even goed gericht vuur in b afwachtte als men in a gedaan had, en dat men zelfs met den sabel in de hand naar buiten kwamom bet reeds moeielijk beklimmen van den steilen heu vel, waarop de sterkte gelegen was, voor de troepen nog ondoenlij- ker te maken. Zulk een tegenstand, zeiden wij reeds, was niet verwachten toen men nu ook uit Bondjol nog versterking zond en 's vijands vuur hoe langer hoe heviger werd, was de kapitein Peeters weldra genood zaakt terug te trekken tot in a en daar positie te nemen, zonder zelfs te kunnen voorkomen dat twee geblesseerde boegineesche fuse liers in 's vijands handen achterbleven. Bij deze laatste affaire alleen verloren de troepen 17 man aan ge wonden en gesneuvelden; onder de eersten waren de kapitein J. J. Peeters en de 2e luit. G. E. Sentius. Het verlies van den vijand was echter niet minder belangrijk; door het springen der mijn immers waren niet slechts velen omge komen en hieronder enkele voorname hoofdenmaar was ook een gewichtig punt der linie-in onze handen gevallen. Bondjol lag nu aan de zuidzijde geheel voor ons openen daar het door de positie a gedomineerd werd, hadden wij gelegenheid gekregen, de hoofdsterkte met succes te kunnen beschieten. Een 3-ponder werd hier opgesteld, ter bedwinging van het vuur, dat de vijand op ons richten kon uit de hooger liggende sterkten b en c. Door dit verkregen voordeel vermeende de Generaalthans tot een meer dadelijken aanval op Bondjol te kunnen overgaan. Terwijl de last ten uitvoer gelegd werd om aan den voet des heuvels, waarop de veroverde positie a lag, eene batterij aan te leggen, die met 3 twaalf-ponders en een houwitser dan 20 d<n. zou bewapend en onder de orders gesteld worden van den len luitenant der artillerie B. J. de Lange, beraamde de Generaal het ondervolgende

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 16