176 Amerika, waardering vindt, in Nederland door de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde geheel wordt genegeerd, en men daar, voor de geneeskundige bladen, uittreksels uit hare verhande lingen moet bewerken naar de Duitsche vertaling; wanneer wij den Minister van Oorlog, in zijne tweede memorie van beantwoording bij de begrooting van 1877, tot ondersteuning van zijn voorstel tot oprichting van pupillenscholen, zien wijzen op de resultaten van //das Militair Knaben Brziehungs-Institut" te Anuaburg en van de //Ecole d'essai d'enfants de troupe" in Frankrijk, en zelfs Fransche tijdschrift-artikelen zien aanhalen maar de schoone resultaten van de sedert een dertigtal jaren bestaande pupillenschool te Gornbong met het diepste stilzwijgen zien voorbijgaan; wanneer wij weten, dat eene in Indie bewerkte //Handleiding voor bouwkunst in Nederlandsch- Indie" (een supplement op den bouwkundigen leercursus van Storm Van s'Gravesande) in 1867 door de Koninklijke Militaire Akademie werd uitgegeven op de voorwaarde, dat de naam des schrijvers niet op het titelblad zou worden vermelddan is onze klacht zeker niet ongegrond, dat de arbeid der Indische ambtenaren en officieren dikwijls van de zijde van het Moederland die aanmoediging en waar dering mist, die elders zijn deel zoude zijn. Moge nu het werk van den heer De Bas het teeken zijn, dat in dit opzicht in Nederland met de traditie gebroken wordt en thans een voor de Indische be langen gunstiger tijdstip aanbreekt. Wellicht zullen wij dan nog den tijd beleven, dat men aan de Indische adviezen eenige waarde gaat hechtenen men niet meer in Nederland allerlei bevelen geeft en orgauisatiën bedenkt, geheel tegen die adviezen iudruischende De ontwikkelingsgeschiedenis der Indische cartographiedoor den heer De Bas duidelijk geschetst, doet zien, hoe men ten allen tijde hier heeft gewoekerd met de middelen, die men had; billijken lof geeft de schrijver daarbij aan hen, die het hunne bijbrachten tot de naar die middelen betrekkelijk schoone resultaten, en daaronder aan de gebroeders S. H. en G. A. De Lange, die, //voortwerkende met ijzereu geestkracht en onverdroten ijver,den grond (legden) tot het grootsche werk (de triangulatie), datop Java schier voltooid, daarna in den overigen Archipel te vervolgenbeloofteenmaal de wetenschappelijke wereld te zullen wijzen op eene graadmeting, ver- Zie o, a. Militair Tijdschrift, jaargang 1S74, blz. 463.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 179