178 Van der Willige von Schmidt-auf Altenstadt, welke voor eene derge lijke bewerking van alle residentiën tot voorbeeld mag strekken." Zoo even spraken wij reeds van inniger samenwerking tusschen twee onderdeelen van de opnemingen op Java. De heer De Bas wijst daarop aan het slot zijner verhandeling en zou wenschendat eene afzonderlijke Geographische Directie werd opgericht, die, als zelfstandige tak van bestuur, niet alleen de geographische, topo- graphische en statistieke opnemingenmaar ook de hydrographie en het kadaster zou omvatten. De wensch tot bevordering eener een hoofdige geographische leiding in Indië, zegt hij, is slechts de zui vere afspiegeling der behoefte. Hij vreest echter, dat tegen zooda nige regeling groote bezwaren zullen rijzen, ook al om redenen van vorm en voorrang, en beperkt dus zijne wenschen voorloopig tot eene goed samengestelde geographische commissiewaarin de belan gen der verschillende takken van dienst ten aanzien van opnemingen worden vertegenwoordigd. Wat ons betreft wij gelooven dat de laatste regeling, samen werking der diensten, meer aanbeveling verdient dan de eerste, die tot vereetiiging zoude leiden. Zoolang het Departement der Marine speciaal belang heeft bij de hydrographie, dat van Oorlog bij de militaire verkenningen, dat van Binnenlandsch Bestuur bij kadaster en statistiekzoolang zou het o. i. niet goed zijnde genoemde onderdeelen aan die departementen te onttrekken. Maar de samen werking kan althans wanneer wij voor de laatste jaren die tus schen Marine en Oorlog uitzonderen grooter worden dan zij tot dus verre geweest is; wellicht is het mogelijk, daarvoor bepaalde voorschriften te stellen. Eindelijk vestigt de schrijver nog de aandacht op een paar wen- schelijke verbeteringen voor de toekomst: eene aaneensluitende kaar- tering van geheel Java, met de coördinaten van Batavia als grond slag voor alle becijferingen, in stede van de opneming van elke re sidentie geheel op zich-zelve, zooals thans geschiedt en ten gevolge waarvan de kaarten der aan elkander grenzende gewesten onmogelijk aan elkaar kunnen sluiten; en de toepassing der projectie met vier kanten, in stede van de thans gevolgde Fransche projectie. Voor al het eerste voorstel schijnt ons toealle aanbeveling te verdie nen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 181