183 te verkrijgen, dan komt onwillekeurig het denkbeeld bij kern op:'tis prachtig en wat hebben ze 't ver gebracht, maar 't is dan ook hoogst eenvoudig: men laadt het kanon, zet het in de richting en schiet het af, ziedaar alles. Zeker zal hij nog wel een onbestemd gevoel hebben, dat hem influistert, dat het nog al moeite moet gekost heb ben het zoo ver te brengenhet materieel zoo in te richtendat die uitkomst werd verkregenmaar zich bepaald rekenschap geven van de ontelbare bezwarendie daartoe overwonnen moesten wordenvan de tallooze eischen, waaraan voldaan moet worden, van de dikwijls lijnrecht met elkander in strijd zijnde zaken, waarmede rekenschap moest worden gehouden, zal hij niet vermogen en het kan daarom nut hebben te trachten hem in de gelegenheid te stellenzich daarvan een algemeen denkbeeld te vormen. Wij zullen daartoe eene poging aanwenden. De artillerist, en in het algemeen ieder, die zich van een vuur wapen bedient, tracht niet alleen zijn doel te treffenmaar hij verwacht ook, dat het treffende projectiel de verlangde uitwerking zal teweeg brengenhet doel voldoende zal beschadigenzoo mogelijk vernielen, het levende doel buiten gevecht zal stellen. Zoo zal, om een paar voorbeelden te noemen de artillerist verlangen dat zijn projectiel, bij het beschieten van gepantserde of zeer hechte voorwerpen, het doel doorboort, zonder in het minst misvormd te worden en eerst daarna springt, uiteenslaat, om de verwoesting grooter te maken; terwijl hij daarentegen bij het beschieten van troepen eischt, dat het projectiel uiteenslaat vóór dit het doel bereikt, zoodat de springstukken en kogeltjes, waarmede het soms gevuld is, zich over eene grootere oppervlakte verspreiden kunnen en dus meer uitwerking kunnen te weeg brengen. Steeds zal hij trachten daar te treffenwaar het meeste nadeel kan worden toegebracht. Op schepen vurendezal hij bijv. er naar streven, het drijfvermogen te vernielen door onder of ter hoogte van de waterlijn eene niet te stoppen bres te vormenbij bomvrije gebouwen zal hij trachten de bovendekking te doorboren en alzoo te vernielen, waardoor het gebouw onbruikbaar wordt; troepen beschietende, zal hij beproeven zooveel mogelijk menschen te dooden of buiten gevecht te stellen; bij het vuren op artillerie zal hij het materieel pogen te vernielen en het personeel buiten gevecht te stellen- Welke uitkomst men echter ook verlangt, op welke wijze men die uitkomst tracht te bereiken, steeds zal het noodig zijn dat het pro jectiel of de deelen daarvan met voldoende kracht het doel

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 185