185 zekere aanvankelijke snelheid, omwentelen roteerende aan vankelijke snelheid zal echter met het steiler worden der trekken, bij gelijke werkjng der lading van het kanon, kleiner worden, terwijl' zoo men de werking der lading wilde verhoogen, men gevaar zou loopen, dat het projectiel niet de trekken volgde eu dus niet, of zeer onregelmatig, roteerde; men moet dus de omweutelings-snelheid niet grooter maken dan noodig is en men zal, voor eene zekere lading bij een bepaald kauon, die rotatie-snelheid maar tot eene zekere hoogte kunnen opvoeren, wil men zeker zijn dat het projectiel zal roteeren en tevens voldoende aanvankelijke snelheid zal bezitten. Hieruit volgt weder van zelf, dat men het projectiel niet iedere wille keurige lengte kan geven, maar dat daarvoor eene grens is, die zon der gevaar kan overschreden worden. Voor de lengte en dus ook voor de zwaarte is alzoo eene bepaalde grens; wil men grooter uit werking, dan moet men dus trachten, die door grooter snelheid te verkrijgen. De snelheid wordt aan het projectiel medegedeeld door den druk van het buskruitgas op den achterkant van hetzelve. Hoe grooter die druk, hoe grooter de spanning van het buskruitgas, des te grooter snelheid zal, onder overigens gelijke omstandigheden, aan het projectiel worden medegedeeld. Die spanning wordt grooter, naarmate meer buskruit wordt gebezigd, dit buskruit sneller verbrandt, het gas niet kan ontsnappen en het projectiel meer weerstand, meer wrij ving in de ziel ondervindt. De gasdruk werkt echter niet alleen op het projectie], maar ook op de wanden van de kamer en van de zie^ van het kanon het achterste gedeelte der ziel noemt men de kamer naarmate dus de druk grooter wordt, naar die mate zullen die wanden meer weerstand moeten bieden, van des te beter metaal, of, bij gelijke metaalsoort, des te zwaarder moeten zijn, terwijl in het laatste geval ook de vuurmond veel zwaarder wordt. Men kan echter de zwaarte van den vuurmond niet onbepaald opvoeren, ja zelfs bij het veldgeschut en de lichte vestingkanonuen mag een zeker maximum gewicht bepaald niet overschreden worden, wil men niet in andere bezwaren minder bewegelijkheid die niet minder gewichtig zijn, vervallen. Hieruit volgt dus, dat ook voor de span ning van het gas eene grens is, die niet zonder gevaar kan worden overschreden. Men kan die werking der lading op het projectiel echter grooter maken, zonder den vuurmond meer in gevaar te bren gen, door, in plaats van snel verbrandend buskruit, buskruit te be zigen dat minder snel verbrandt, waardoor de werking minder hevig

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 188