15 kogel te weerstaanwijl de vijand aan dien kant zulk een kaliber bezit. Na de voltooiing en bemanning dezer redoute zal onder bescherming derzelve in den nacht eene approche naar de hoek van Bondjol ge pousseerd worden door middel va4n fascines en op te werpen aarde. De hoek van de kampong bereikt zijnde, zoo zullen onder dezelve een of meer fougassen geplaatst worden ten einde de borstwering en auwer omver te werpen; waarna men zich in dien hoek zal logeeren en zoo mogelijk een -3-ponder zal aanbrengenwelke met het stuk van lit. a. den storm op Bondjol zal vergemakkelijken. Uit dit een en ander is af te leiden, dat het kanonvuur, vooral in den beginne, niet te overhaast behoort te zijn. De veranderingen welke dit plan van aanval bij den uitvoer zal vereischen, zullen bij speciale bevelen worden gelast, behoorende elkeen zich op het vorenstaande voor te bereiden; strekkende tot informatie van de chefs der korpsen, dat mijn voornemen is, gedu rende het kanonvuur eenige diversiën te doen effectueerenten einde de aandacht des vijands van ons plan af te leiden, wordende hun lieden aanbevolen, zich ten allen tijde gereed te houden om te ageeren. De kapiteins Ondaatje en Gaerthé zullen zich met den kapitein Van der Hart verstaan over het fourneeren der benoodigde hulptroepen en aan te maken fascines. Kampement N°. V, 9 Juli 1837. De Generaal-majoor, Kommandant van 't Indisch leger, P. D. Cochius. Uit dit plan is duidelijk af te leiden, dat de Generaal het voorne men had, Bondjol in de vlakte aan te vallen, en dit te vergemakke lijken door het doen springen van eenige floddermijnen, waardoor al dadelijk eene ruime bres zou verkregen worden. Al de beschikbare troepen zouden tot den aanval gebezigd worden, inmiddels dat de kapitein Van der Hart met eene kompagnie Amboineezen en met de hulptroepen eene beweging zou uitvoeren tegen Tandikie, en alzoo van die zijde ook Bondjol naderen moest. De loop der omstandig heden bracht echter mede, dat de Generaal zich niet geheel aan dit voornemen houden kon. De wijze van ageeren, welke nu door ons gevolgd werd, was, in vergelijk met die van vroeger, den vijand geheel vreemd, misleidde hem in het gissen onzer voornemensen bracht hem in twijfel

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 18