191 kunnen zien of de buis van een slagdop is voorzien gewa pend is, zoo als men dat noemt is de slagdop van koper en de sluitdop van een wit metaal vervaardigd. Daar het nu nog mogelijk zou zijn dat het aambeeldje gedurende het laden door een lichten schok vooruit schoot en de slagsas ontstak, zoo heeft men het vast gezet; en wel bij de buizen voorliet vestinggesch ut met een tindraad je, bij die voor het veldgeschut met eene pin veiligheidspin ge naamd die vóór het inschroeven van den slagdop wordt ingebracht. Bij het afgaan van het schot wordt het tindraadje verbrokendoor de rotatie van het projectiel wordt de veiligheidspin uitgeworpen. De inrichting van de buis voor het vestinggeschut is dus de eenvoudig ste; men heeft haar echter tot nu niet bij het veldgeschut kunnen invoeren, daar de tindraden, bij het rijden op ongelijk terrein, bra ken. Weder een bewijshoe soms met de meest uiteenloopende eischen rekenschap moet gehouden wordenmet de uiterste zorg alles moet gewikt en gewogen worden, met de grootste omzichtigheid moet wor den te werk gegaan bij de artillerie, alvorens iets in te voeren, want al heeft het uitstekend voldaan in één opzichtdan is men nog niet zeker of het in een anderschijnbaar daarmede geheel en al over eenkomendopzicht ook zal voldoen, ja, zoo als hier het geval is, misschien gevaarlijk zal worden. De percussie-buis, tegenwoordig meer en meer op den achtergrond rakende, heeft eene vaste naald en daarboven in de sluitschroef een slaghoedje. Zij werkt alleen als het projectiel zoodanig het doel treft, dat het slaghoedje door het platdrukken der buis op de naald wordt geslagen en de daardoor ontstane vuurstraal de springlading ontsteekt. Daar men sedert vele jaren gezocht heeft naar eene buis, die be hoorlijk werktzoo spreekt het van zelf, dat er eene groote verschei denheid bestaat, zoowel wat betreft den vorm als de inrichting van deze soort buizendoch allen komen daarin met de beschrevene bij ous uitgevondene en als in alle opzichten voldoendeingevoerde overeen, dat zij berusten op hetzelfde gronddenkbeeld. Dat men ja ren lang zocht, bewijst zoowel dat men véél gewicht aan de oplossing van dit vraagstuk hechtte, als dat het moeilijk op te lossen was. Eene juist werkende buis is dan ook een hoofdzaak voor de spring- projectielen. De granaatkartets is evenals de granaat een hol projectiel en heeft uitwendig dezelfde gedaanteinwendig is zij echter anders ingericht en in twee verschillende afdeelingen verdeeld. In de eene afdeeling

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 194