16 omtrent het punt. waarop hij een aanval te wachten had; dit dwong hem tot het verdeelen zijner strijdkrachten terwijl het voortdurend en overal werkzaam zijn hem afmatte. Ons nemen van Padang Boeboe en meer andere sterkten, het bezetten der veroverde punten, en de langzame maar zekere wijzewaarop door ons werd te werk gegaan, deed de bevolking van Alahan Pandjang zeer goed inzien, dat zij zich thans niet slechts ernstig zoude hebben te weer te stellen maar dit misschien ook langen tijd met volharding zoude moeten volhou den. Dit laatste echter was lang niet hare grootste deugden naar mate zij meer afgemat geraaktenwerd ook het verlangen naar vrede allengs grooter. De meer verwijderde kampongs, welke minder voor de doebalangs van den Toewankoe Iman te vreezen haddenzochten met de on zen in onderhandeling te komen. Kotta Ketjildat zich daartoe reeds eenigen tijd met den luitenant Pilat in aanraking gesteld had, maar door gedurig uitstellen om tijd te winnen duidelijk had doen ziendat het de partij van den sterksten kiezen wildekwam na het ne men der positie a onmiddellijk in onderwerping, en werd hierin al spoedig gevolgd door de kampongs Mahan Matie en Simpang. Door tusschenkomst van het hoofd van Kotta Ketjil werden ook onderhandelingen aangeknoopt met Djamba en Kotta, na Bondjol de twee volkrijkste en sterkte kampongs uit de vallei; konden deze voor ons gewonnen worden, dan zou aan Imans macht hierdoor een ge voelige slag worden toegebracht, daar hij dan van de voornaamste bron van toeover van versterking zou zijn afgesnedenen het na deel dus nog belangrijk worden vermeerderd, dat hij reeds had ge leden door het verlies eener nabij Loeboe Sikaping gelegen sterkte welke den 3en Juli door onze troepen genomen was. Zoo stonden nu de zakentoen de generaal Cochius de disposï- tiën namwelke in het plan van aanval zijn uitgedrukt. In den nacht van den Seu Juli werd een begin gemaakt met de batterij onder a, doch daar ze midden in de sawa moest aangelegd en de grond daartoe eerst goed met fascinen moest worden gevuld en opgehoogd, vorderde dat veel werk en eerst den 10en kon men zeggen dat zij bruikbaar was, en haar vuur kon geopend worden tot het schieten van bres op de zuidelijke flank der kampong, ter plaatse waar dit reeds den 4en December des vorigen jaars geschied was. Den 12en Juli waren al de batterijen in werking zooals in het

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 19