197 titeldLa Léfense des Hals et les camps retranchés. Ik zal daar aan de volgende uittreksels ontleenen. Over liet ondoeltreffende van de vestingen in sommige oorlogen. De kwistigheid, waarmede men vestingen gebouwd heeft in Frank rijk, de Nederlanden, Italië en Pruisen gedurende de 17e en de 18e eeuw, heeft ten gevolge gehad, de versterkingskunst te kleinachten en het aanzijn te geven aan een school van absolute krijgskundi gen, die de kunstmatige verdedigingswerken versmaden en beweren, dat de grensvestingen meer schadelijk dan nuttig zijn. De hoofden van deze school hebben hun hervormingsontwerpen willen stellen onder bescherming van Turenne, Condé, Frederik en Napoleon. Maar zij zijn er slechts in geslaagd door de feiten in een valsch licht te plaatsen, en geen rekening te houden met de omstandigheden die, in zekere gevallen, de vestingen ondoeltreffend, zelfs gevaarlijk hebben gemaakt. Het is onbetwistbaar, dat de overdreven vermenigvuldiging van de versterkte punten, waarop reeds Yauban wees, tot uitwerking heeft gehad le. Te leiden tot versnippering van de actieve strijdkrachten en dus de getalsterkte van de legers te velde onmatig te verzwakken; 2e. De uitgaven voor den bouw en de uitrusting van de vestin gen zoo hoog te doen stijgen, dat de staten, deze uitgaven niet kun- dende bestrijdengewichtige onderdeelen hebben moeten verwaarloozen (zoo als bomvrije kazernes, magazijnen, veilige schuilplaatsen enz.). En het zijn juist deze onvoldoende, slecht uitgeruste vestingen ver dedigd door slechte troepen en middelmatige bevelhebbers, die zulk een treurige rol gespeeld hebben tijdens den inval van Lodewijk XIV in Holland, van den Maarschalk van Saksen in de Oostenrijksche Ne derlanden, van Napoleon in Pruisen, van de bondgenooteu in Frankrijk in 1814 en 1815 (en van Duitschland in Frankrijk in 1870 en 1871). De groote veldheereu, wier getuigenis men inroept om het nut- telooze van de grensvestingen te bewijzenwisten het gewichtige onderscheid in het oog te houden tusschen het misbruik van de ver sterkingskunst en de oordeelkundig toegepaste versterkingskunsttus schen de gebrekkig uitgeruste slechte vestingen en de goede vestin gen, voorzien van alles wat noodig is voor een hardnekkige verdediging* De schrijvers, die Napoleon aanhalen als een vijand van versterkte

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 200