198 plaatsen, vergeten, dat deze groote krijgsman van 1800 tot 1813 aan versterkingen heeft uitgegeven honderd een en zeventig millioen franken. //De vestingen," zeide hij op St. Helena, //ziju het eenige middel, dat men heeft om een overwinnenden vijand op te houdente be lemmeren, te verzwakken, te verontrusten. Zij geven aan een leger van het binnenland een gunstiger operatie-veld om zich staande te houden en het vijandelijke leger te beletten voorwaarts te dringen, gelegenheden om het met voordeel ain te vallen, en eindelijk de middelen tot tijdwinning, om troepen in staat te stellen het te hulp te komen." Yerre van te beweren, dat hij een nieuw operatie-stelsel, ge grond op verachting van de vestingen, had opgebouwd, verdedigde Napoleon zich tegen het verwijt, den oorlog op andere wijze te heb ben gevoerd dan de groote krijgsoversten, die hem waren voorgegaan. Immeis, men leest in zijn GeclenJcschrif ten//Al de veldtochten van Napoleon zijn methodiekgelijk die van Turenne, Prins Eu- genius en Erederik. In het begin van den oorlog van 1796 maakte hij zich meester van Cherasco en legde er ziju magazijnen aan; hij deed zich door den koning van Sardinië de vesting Tortoua afstaau, vestigde zich daar, ging de Po over te Piacenza, maakte zich mees ter van Pizzighettone: hij wendde zich naar de Mincio, bemachtigde Peschiera, en bezette, aan de Etsch-linie, de enceinte benevens de forten van Verona, die hem de drie steenen bruggen dezer stad ver zekerden, en Porto Legnano, dat hem een andere brug over die ri vier gaf. Hij bleef in deze stelling tot de inneming van Mantua, dat hij deed insluiten en belegeren. Van zijn legerplaats onder Verona tot Chambery, het eerste depot der Frausche grens, had hij vier vestingen en échelondie zijn hospitalen en magazijnen bevat ten en slechts vierduizend man bezetting vorderden. Hij had ook, op deze linie van honderd uren gaans, voor elke vier dagmarschen een depót-plaats. Na de inneming van Mantua begaf hij zich naar den Kerkelijken Staat en was Ferrara zijn depot-plaats aan de Po, en Ancona, zeven of acht marschen verder, ziju tweede plaats aan den voet der Apennijnen. «In den veldtocht van 1797 ging Bonaparte de Piave en de Tag- liamento over, terwijl hij Palma-Nova en Osopo versterkte. Hij trok de Juliaansche Alpen over, bouwde de oude versterkingen van Klagenfurth weder op en nam stelling op den Semmering. Hij be vond er zich op tachtig uren gaans van Mantua, maar hij had over

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 201