199 deze geheele operatie-lijn drie versterkte plaatsen en échelonen voor elke vijf of zes dagmarschen een steunpunt." De veldtochten van 1798, 1799 en 1800 werden volgens dezelf de beginselen bestuurd. //Men had, bij het sluiten van den wapen stilstand van Pfaffendorf, verzuimd den afstand van de vestingen Ulm en Ingolstadt te eischenNapoleon oordeelde ze van zooveel ge wicht om het welslagen zijner krijgsverrichtingen in Duitschland te verzekeren, dat hij van dezen afstand de voorwaarde sine qua non maakte van de nieuwe verlenging der wapenschorsing. //Toen het reserve-leger van den St.-Bernard afdaalde, vestigde hij zijn eerste depot te Ivrea, en zelfs na Marengo beschouwde hij Italië eerst als heroverdtoen alle versterkte plaatsen aan de an dere zijde van de Mincio door zijn troepen bezet warenhij gunde aan Melas de vrijheid zich weder ouder Mantua te begevenouder voorwaarde, dat hij ze allen zou overleveren." In den veldtocht van 1805 nam Napoleon achtereenvolgens al de vestingen, die zich tegen zijn opmarsch verzetten, deed de oude wallen van Augsburg weder opbouweii en vrijwaarde Weenen tegen een overrompeling. In 1807 versterkte hij Praga, schiep Modlin en bracht Thorn in staat van tegenweer. In 1808 waren de meeste vestingen in het noorden van Spanje: St. Sebastiaau, Pampeluna, Piguiera, Barcelona in handen van de Pranschen, toen zij op Burgos aanrukten. In 1809 deed Napoleon Passau en de brug van Linz versterken. In 1812 waren Dantzig, Thorn, Modlin, Praga zijn versterkte punten aan de Weichsel; KofuoGrodno, Wilna, Minsk zijn magazijnen bij de Niemen; Smolensko zijn groote depot-plaats voor zijn beweging in de richting van Moskou. //Bij deze operatie" zegt de schrijver van de Gedenkschriften//had de keizer alle acht dagmarschen een versterkt steunpunt; alle posthuizen waren van schietgaten voorzien en verschanst." In 1813 waren KöuigsteiuDresden, TorgauWittemberg, Maag denburg en Hamburg de vestingen van Napoleon aan deElbe;Mer- seburg, Erfurt en Würzburg zijn échelons om aan den Biju te ko men. Dus zorgde Napoleon, in zijn onderscheidene veldtochten, er niet alleen voor, de plaatsen, die zijne flanken konden verontrusten of zijne gemeenschap afbreken, te belegeren, in te sluiten of te ob-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 202