202 De invallen van de twee legers, zegt de generaal Jomini, bewijzen niets tegen het door Vauban geschapen verdedigingstelsel. //Zij treden buiten de gewone grenzen. De helft van Europa belegerde de Eran- sche vestingen, toen de andere helft naar Parijs ging, gesteund door den partijgeestdie de natie verdeelder (Het is Brialmout, die on derschrapt). Verscheiden versterkte steden openden haar poorten alleen op den naam van den wettigen koning; andere, de vreemdelingen als bond- genooten beschouwende, wilden zich niet tegen hen verklaren; in het algemeen ontbrak het allen aan leeftocht en troepenhare be zettingen waren verzwakt door gebrek aan voedsel en door de ver moeienissen van een terugtocht van zevenhonderd uren gaans; ein delijk had Erankrijk, uitgeput door twintig jaren krijgvoering, noch den wil, noch de middelen, om tegenstand bieden aan strijd krachten viermalen zoo sterk als de zijne. //Is het dan nog te verwonderen", zegt de generaal Dambarrère, //dat de vestingen het voortrukken van den vijand naar het binnen land niet hebben vertraagd of belet? Is het te verwonderen, dat zij hem niet hebben verhinderd het Eransche grondgebied te vero veren En toch waren de verbondenenondanks deze bij uitzondering gunstige omstandigheden, verplicht indrukwekkende strijdkrachten achter te laten om de steden, die hen belemmerden of verontrustten, te masqueeren of in te sluiten. Eveneens zijn verscheidene vestingen in den oorlog van 187071 zoo snel bezweken, omadat men verzuimd had, haar genoegzame be zettingen en krijgsvoorraad te geven. In den aanvang van dezen krijg had geen enkele vesting de wa pening noch de munitie, noodig voor een goede verdediging, en de garnizoenen bestonden uit bataljons mobiele en nationale gardes. Een brief van den generaal Uhrich, van den 14ea Aug. 1870, verklaart//dat men Straatsburg gelaten had zonder bezettingzonder voldoende artillerie-troepen, zonder het kleinste detachement der genie." Te Metz was, ofschoon de wapening zeshonderd kanonnen bedroeg, niet één vesting-batterij //Te Parijs", zegt de generaal Trochu//werden de geniede veld-en de vesting-artillerie gevormd op het oogenblik van het belegdat is te zeggengeïmproviseerd." Toul had slechts 48 getrokken kanonnen en gebrek aan munitie.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 205